Domácí

Silničáři zbrojí na zimu. Kontrolují techniku, sklady už jsou plné soli!

Začátek listopadu znamená pro silničáře jediné - zahájení zimní sezóny. Sklady jsou už plné posypových materiálů a připravená je i technika.

Zimní sezóna už klepe na dveře a silničáři dokončují poslední přípravné práce. Kontrolují se sypače, radlice a další technika. Stovky tisíc tun posypové soli, drtě nebo písku už jsou naskladněné.

Třeba v jednom z 15 skladů v Karlovarském kraji už na své využití čekají tři tisíce tun posypové soli. Celkem mají silničáři na Karlovarsku letos k dispozici 18 tisíc tun soli. Už teď připravují takzvanou solanku, což je tekutý solný roztok.

Připravit na zimní sezónu musí také auta. Připevnit na ně radlice nebo zásobníky trvá několik hodin. Začala také fungovat nepřetržitá služba na dispečinku. "Dneska aktuálně tady probíhá revize radiostanic, kterými jsou osazeny jednotlivé mechanismy," říká šéf zimní údržby krajských silničářů Karlovarského kraje Josef Bulka.

Související obsah

Přípravy na zimu vrcholí i ve Zlínském kraji. Tam mají silničáři ve skladech už přes 11 tisíc tun posypové soli. Vyjet je připraveno 31 sypačů, 14 nakladačů, 4 sněhové frézy a také 35 traktorů s radlicemi. Dispečeři letos budou pracovat i s jednou novinkou.

"Můžeme využívat přes 30 meteostanic, které jsou umístěny jak u státních komunikací, tak u těch našich krajských," chlubí se Bronislav Malý z Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Díky loňské mírné zimě ušetřili silničáři po celé republice desítky milionů za posypovou sůl a další materiál.

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události