Zahraničí

Diagonální přechod ve tvaru X pomůže chodcům, věří ve Švédsku

Diagonální přechod ve tvaru X pomůže chodcům, věří ve Švédsku
Zdroj: Profimedia

Ve švédském Stockholmu vznikl první diagonální přechod. Zebra ve tvaru X má usnadnit chodcům přesun z jedné strany ulice na druhou. Nachází se přímo v centru města, na křižovatce ulic Mäster Samuelsgatan a Regeringsgatan.

Švédi si novou zebru vesměs pochvalují. Přechod z jedné strany ulice na druhou je podle jejich vyjádření na sociálních sítích mnohem rychlejší, bezpečnější a jednodušší. Při přecházení po tzv. diagonálním přechodu se totiž dočasně zastaví provoz ve všech směrech.

"Využili jsme ji o víkendu. Navigace v křižovatce byla mnohem snazší," liboval si na facebooku Lorinc. Diagonální zebry chválila také Olga, která žije v Kalifornii – v "jejím" městě prý mají hned dva a fungují podle ní docela dobře.

Související obsah

Podobné "Xkové přechody" jsou běžné například v japonském Tokiu. Poprvé se takový přechod objevil v Kanadě a USA na konci 40. let minulého století. Dlouho se k nim však dopravní inženýři nevraceli – tvrdili, že diagonální přechody staví chodce nad řidiče. V Česku se žádný zatím nenachází.

Někteří lidé na sociálních sítích diagonálním přechodům nedůvěřují. Heinrich z Nizozemska tvrdí, že u něj doma po instalaci takového přechodu prudce stoupl počet dopravních nehod. Ian si prostě jen postěžoval, že by rád žil v zemi, která se nezmění v pěší bowlingovou dráhu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události