Domácí

České autoškoly kvůli covidu-19 melou z posledního, musí zdražovat

Na pokraji bankrotu se ocitla řada majitelů autoškol. Na kolena je srazila druhá vlna epidemie. Auta mají často na leasing, učebny v pronájmu. Některé už svou činnost úplně ukončily, ty ostatní, aby se udržely, výrazně zdražují.

Musel jsem zdražit, říká Lukáš, který má autoškolu v Mělníku. Pokud se po Novém roce klienti nevrátí, bude prý muset skončit. "Jsme na tom tak, že jsme schopni do konce roku přežít. S úsilím, ale přežít. Pak uvidíme, co bude," předložil chmurnou vizi budoucnosti majitel autoškoly Lukáš Spurný.


Pro udržení své autoškoly je ochoten dovybavit své vozy a učebny čímkoliv, jen aby mohl dále podnikat. "Jsme kdyžtak připraveni i nějak pomoci nakoupit respirátory pro studenty, dezinfekce do aut, jezdit pouze s jedním studentem, aby se co nejméně lidí setkávalo, tak bychom přežít mohli," prohlásil Spurný.


Měsíčně teď přichází o zhruba 150 tisíc korun. A to i přesto, že zdražil a kurs teď u něj vyjde na 11 400 korun. Do konce roku prý bude muset cenu navýšit o další pětistovku. Během koronavirové pandemie se cena kurzu průměrně zvýšila o 1500 až 2000 korun.

Související obsah


Podle Asociace autoškol České republiky je čtvrtina autoškol schopna přežít dva měsíce, ale zhruba 38 procent očekává zánik, pokud budou bez peněz tři měsíce.


"Rádi bychom vyvolali jednání s kompetentními zástupci o nějakém dotačním titulu, jako bylo sedačkovné u autobusů, rádi bychom tedy nějakou podporu pro autoškoly, které bohužel už třetinu roku nemohou podnikat," shrnul místopředseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.


Nejen provozovatelé autoškol, ale také jejich odborní instruktoři přichází každý den o své klienty. "Bohužel nastala další koronakrize. Ti lidé to nejsou schopni pochopit a často řeknou, že ta autoškola trvá moc dlouho a odchází," řekl instruktor autoškoly Jiří Honzů. Situace se týká zhruba 3000 autoškol, které jsou na trhu.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události