Doprava

Cesty do zahraničí, STK či autoškoly. PŘEHLED opatření, která se týkají řidičů

Cesty do zahraničí, STK či autoškoly. PŘEHLED opatření, která se týkají řidičů
Zdroj: Profimedia

Aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru zasáhnou do života všem. Mnohé z nich se dotknou i řidičů a dopravy. Podívejte se na přehled těch nejdůležitějších.

Řidičské průkazy

V době trvání nouzového stavu se i na propadlé řidičské průkazy pohlíží jako na platné. Pozor, platí to ale pouze na řidičáky, kterým skončila platnost v době aktuálního nouzového stavu. Jako platné se budou uznávat jen do té doby, než nouzový stav skončí pouze na území České republiky. Ministerstvo dopravy teď vyjednává o prodloužení platnosti propadlých řidičáků až do 31. března 2021.

"Přesto doporučujeme s výměnou nečekat a průkaz si vyměnit," doporučuje ministerstvo. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit, je na jeho webu - ZDE. Úřední hodiny jsou ale teď výrazně omezené, navíc je většinou nutné se nejprve probojovat do online systému a zařídit si  rezervaci návštěvy u přepážky.

Související obsah


Stanice technické kontroly

STK zůstávají v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Je tedy nadále možné provést technickou kontrolu vozidel. Jízda bez platné STK je brána jako přestupek.

Autoservisy a pumpy

Otevřeny zůstávají mimo jiné i autoservisy, prodávat se moohou dál náhradní díly, v provozu jsou odtahy vozidel, myčky aut i čerpací stanice. Samozřejmě platí přísnější hygienická pravidla.

Autoškoly

Na základě usnesení vlády se zakazuje provoz autoškol, provádění zkoušek z odborné a profesní způsobilosti a další zdokonalování řidičů. V autoškolách tak aktuálně nemůže probíhat výcvik ani závěrečné zkoušky.

Související obsah

Řízení v roušce

Roušky jsou povinné při pohybu venku i při jízdě v autě, pokud v něm jede více osob. Výjimku mají pouze členové jedné domácnosti, tedy rodiny a partneři.

Cestování do vybraných zemí

Slovensko

Slovensko přeřadilo Českou republiku mezi červené země už od 18. září. Osoby přijíždějící z České republiky se musejí prokázat negativním testem RT-PCR na onemocnění COVID-19 ne starším 72 hodin, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice, nastoupit domácí karanténu a nejdříve  5. den se nechat otestovat.

Detaily je možné najít na webových stránkách úřadu veřejného zdraví - ZDE.

Od příštího pondělí se ale režim na hranicích opět trochu změní. Kvůli plošnému testování Slovensko nejspíš zavede povinné antigenové testy i při vstupu do země - budou se týkat všech lidí, kteří přejíždějí hranice. Každý tedy bude muset mít test nebo ho absolvovat před vstupem do země. Pendlerům bude stačit, pokud test absolvují jednou za dva týdny.

Německo

Také Německo zařadilo celou Českou republiku mezi rizikové země. Každý člověk, který cestuje do Německa musí mít u sebe negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Pokud ho mít nebude, musí nastoupit do karantény a do 72 hodin podstoupit test. Výjimku z karantény mají pendleři a také pracovníci mezinárodní dopravy. Hranice uzavřené nejsou, probíhají namátkové kontroly ve vnitrozemí. Například Bavorsko ale volá po zavedení povinných testů i pro pendlery, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí, tedy i z Česka.

Sasko zatím umožňuje vstup českým občanům bez nutnosti karantény a testu, pokud pobyt ve spolkové zemi nepřekročí 24 hodin.

Každá spolková země si určuje vlastní karanténní opatření. Proto zde uvádíme odkazy na weby českého zastoupení v Bavorsku a Sasku. V němčině případně angličtině jsou k dispozici informace z Hamburgu.


Švýcarsko

Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od pondělí 14. září povinnou 10denní karanténu a kontaktovat místní úřady. Výjimku z karantény mají například řidiči mezinárodní nákladní dopravy nebo lidé pracující ve zdravotnictví. 

Cestující musí po překročení hranic neprodleně dojet do místa bydliště či přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů. Do dvou dnů musí kontaktovat lokální úřady.

Karanténu je nutné dodržet i při negativním testu na koronavrius. Při porušení výše zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10.000 švýcarských franků.

Nadále je možné cestovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo pouze projet zemí autobusem a vlakem. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin. Pro více informací doporučujeme sledovat stránku ministerstva zahraničí o Švýcarsku - ZDE.

Související obsah


Rakousko

Osoby přijíždějící do Rakouska z Prahy musí předložit negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin. Ostatní občané ČR tuto povinnost zatím nemají. V případě, že test člověk nemá, musí nastoupit na vlastní náklady do karantény a do 48 hodin požádat o test. Při negativním výsledku karanténa končí. 

Osoby, které přijíždějí z Prahy na vídeňské letiště za účelem odletu nebo za účelem odvozu osoby blízké přilétající na letiště, nepotřebují test na Covid-19 za předpokladu, že cestu na letiště či zpět z letiště na hranice absolvují na rakouském území bez zastávky.

Více informací na stránkách ministerstva zahraničí o Rakousku - ZDE.

Aktuální informace k cestám do zahraničí najdete také na rozcestníku ministerstva - ZDE.

Související obsah

Podmínky pro autobusové dopravce přijíždějící do ČR

S účinností od včerejší půlnoci mají všechny osoby, které během uplynulých dvou týdnů pobývaly déle než 12 hodin na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář.

Zákaz jízdy kamionů o víkendech a svátcích

Ten nedoznal žádných změn, vše je stejné jako před kovidovou epidemií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Doprava

Důležité Události