Bezpečnost

Nebezpečné nástrahy podzimního provozu. Na co si dát pozor a jak řídit

Nebezpečné nástrahy podzimního provozu. Na co si dát pozor a jak řídit
Zdroj: Profimedia

Doba první vlny pandemie, kdy byly silnice prázdné, je pryč. Aut na silnicích je opět hodně a provoz navíc často komplikují i podzimní nástrahy v podobě mlhy, šera či tmy, nízkých teplot a zvěře na silnici. Jak je nejlépe zvládnout?

"Silnější provoz, který přinesla druhá vlna pandemie, ukazuje, že lidé využívají auta jako prostředek ochrany před nákazou. Vyjíždí i mnohem více takzvaných svátečních řidičů. To od nás všech vyžaduje mnohem více trpělivosti a ohleduplnosti za volantem. Podzim představuje velkou změnu proti pohodovému letnímu počasí. Připomínat si známou povinnost řidiče přizpůsobit rychlost podmínkám provozu je v tomto období nanejvýš aktuální," říká Filip Kučera z Auto ESA.

Časté mlhy

V mlze, dešti či sněžení nikdy nepoužívejte dálková světla. Bílá stěna před vámi se rozsvítí a výhled se ještě zhorší. Díky mlhovkám dohlédnete dál, ty přední jsou umístěny nízko, protože mlha u vozovky nebývá tak hustá. Zadní mlhovky jsou určeny k tomu, aby vás v mlze viděli řidiči za vámi. V koloně nebo když vyjedete z mlhy, přední i zadní mlhovky vypněte, abyste řidiče za vámi jejich silným světlem neoslňovali.

Související obsah

Tma ve městě

Odpolední dopravní špičky v tomto období probíhají už v šeru nebo spíš ve tmě. V silném provozu je za těchto podmínek zrak řidiče vystaven mnoha světelným podnětům od světlometů, blinkrů, brzdových a koncových světel ostatních vozidel, semaforů a dopravních značek. Může se pak snadno stát, že přehlédne chodce nebo cyklistu. Klíčové pro dobrou orientaci v hustém provozu ve tmě jsou čistá skla a venkovní zpětná zrcátka.

Nízké teploty

Na studené vozovce kondenzuje vzdušná vlhkost a spolu s nečistotami vytváří tenký kluzký film, který nemusí být ani zmrzlý, aby nebezpečně klouzal. Při nepřiměřené rychlosti si s ním neporadí ani sebelepší zimní pneumatiky. Moderní auta varují před námrazou už při teplotách 4°C. Jejich výrobci velmi dobře vědí proč. Měřená teplota vzduchu a teplota vozovky se může značně lišit a na některých místech, nejčastěji v lese nebo na mostech, by vás mohla překvapit námraza.

Aktivní zvěř

Na podzim byste měli značku "Pozor zvěř" brát velmi vážně. Zvěř je v tomto období více v pohybu nejen za tmy, a nejen v označených úsecích. Když máte štěstí, podaří se vám včas zahlédnou u silnice svítící oči, ale často se zvěř objevuje znenadání až přímo před autem. Zvěři na silnici se nesnažte vyhnout. Kola nechte rovně a brzděte. Škoda bude nižší, když srazíte zvěř, než když vyhýbací manévr nezvládnete a narazíte do stromu.

Související obsah

"Nejlepší prevencí střetu se zvěří je v rizikových místech snížit rychlost. V rychlosti 60 km/h potřebuje řidič na zastavení asi 35 metrů. Při rychlosti 80 km/h potřebuje na zastavení asi 55 metrů. Při rychlosti 100 km/h, a navíc špatných adhezních podmínkách, bude potřebovat na zastavení až 80 metrů. Když za těchto podmínek uvidí srnu 60 metrů před autem, nejen že nestihne zastavit, ale narazí do ní rychlostí kolem 60 km/h,” vysvětluje Filip Kučera z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události