Dálniční známky

Že on-line prodej dálničních známek nefunguje? Běžný postup, tvrdí ministr

Od 1. prosince ministerstvo dopravy zahajuje on-line prodej elektronických dálničních známek na příští rok. Na 9. hodinu nachystalo ke spuštění tiskovou konferenci. Na tu ale přišli vystupující poněkud ve stresu - web edalnice.cz, kde mají mít motoristé možnost pořídit známky přes e-shop, totiž od rána nefunguje.

"Právě pro vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu."

Tak tímhle vzkazem a také pořádnou ostudou se "rozjel" předprodej elektronických dálničních známek. Web, na kterém má být e-shop, totiž od rána nefunguje. Jediné, co je na něm dostupné, je právě zmíněný vzkaz.

Systém stál více než 300 milionů korun. "Celý systém elektronické dálniční známky stál 309 milionů korun. Původní nabídka byla 602 milionů. Ušetřili jsme 300 milionů proti původním představám," upřesnil ministr dopravy Karel Havlíček.

Právě web edalnice.cz je přitom hlavním komunikačním i prodejním kanálem ministerstva. Dosud na něm byly k dohledání alespoň veškeré informace o přechodu z papírových kupónů na moderní způsob placení mýta. "Stránky zatím ladíme a ještě jsme je nepřepnuli do ostrého režimu. Chceme mít 100% jistotu, že vše bude správně fungovat,“ popsal Martin Opatrný, mluvčí státní společnosti CENDIS, která web pro stát vyvinula.

Související obsah

Ministerstvo dopravy od 9 hodin uspořádalo tiskovou konferenci a součástí prezentace byla i praktická ukázka nákupu elektronické dálniční známky on-line. On-line ale proběhnout nemohla... "Dnes v noci jsme dělali poslední testy a systém překlápíme. Během dnešního dne bude dostupný," komentoval roztřeseným hlasem pověřený šéf CENDISu Jan Paroubek. "Je možné, že dochází k částečným výpadkům," dodal.

Ukázku pak předváděl nikoliv přes nefungující web, ale přes neveřejný přístup. "Systém je funkční," ujišťoval.

Ministr Havlíček se snažil výpadek obhájit tím, že je to běžný postup. "Takhle se to dělá při podobných projektech," tvrdil s tím, že jde o obranu před přetížením a případným útokem hackerů. "Systém funguje, jen jsme ho nechtěli dostat pod tlak," dodal ministr. Přístup k webu bude mít veřejnost podle něj během jednoho až dvou dnů. Paroubek slíbil, že to bude ještě během útarý: "Systém najede v průběhu dneška. Jen neříkáme, jestli to bude za hodinu nebo za dvě."

Elektronické dálniční známky začnou platit od 1. ledna 2021, jejich prodej ale má odstartovat už o měsíc dříve, právě dnes v úterý 1. prosince. Během příštího roku by měl být systém propojený i s Portálem občana.

Celý záznam tiskové konference k Elektronickým dálničním známkám:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálniční známky

Důležité Události