Dálniční známky

Startují elektronické dálniční známky! 10 zásadních otázek a odpovědí

Startují elektronické dálniční známky! 10 zásadních otázek a odpovědí
Zdroj: eDalnice.cz

Od 1. ledna 2021 začnou platit elektronické dálniční známky. Jejich prodej ale startuje už o měsíc dříve - v úterý 1. prosince. I elektronickou známku tak můžete někomu pořídit jako vánoční dárek. Co byste o nových známkách měli vědět? Podívejte se.

Se začátkem roku 2021 se v Česku konečně zjednoduší systém pořizování a využívání dálničních známek. Otravné nalepovací kupony nahradí moderní elektronické. "Využití moderní technologie v systému zpoplatnění užívání dálnic má vést k efektivnějšímu provozu, úspoře nákladů jeho administrace, pro samotné motoristy přináší zjednodušení pořízení a úhrady poplatku. V podstatě všechno lze vyřídit z pohodlí domova. V této době je to jedna z velice pozitivních zpráv. Jsme rádi, že se Česká republika tímto přidává k mnoha dalším státům, které mají stejný systém,“ říká Libor Budina z Autoklubu ČR.

Současnou papírovou i budoucí elektronickou dálniční známku musí mít, při použití zpoplatněného úseku dálnice, silniční motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž největší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Vozidlo ji musí mít ještě před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Povinnost mít platnou elektronickou dálniční známku neplatí pro motocykly a ani se nevztahuje na přípojná vozidla.

Co se tedy od 1. ledna změní? "Elektronická dálniční známka se od té klasické neliší jen způsobem prodeje a tím, že už nebude třeba nic vylepovat na auto a pak složitě seškrabovat starou ze skla," upozorňuje ministr dopravy Karel Havlíček.

1. Kde se dá dálniční známka pořídit?

Nejjednodušší je nákup přes webové stránky eDalnice.cz. Vyberete si druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní), zadáte SPZ a zemi registrace vozidla, vyberete počátek platnosti a zaplatíte (potvrzení dostanete do e-mailu).

Elektronické známky se dají pořídit i na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích Čepro a dalších obchodních místech. Obsluze nadiktujete potřebné údaje (druh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, počátek platnosti, zaplatíte a dostanete potvrzení.

Třetí cestou je pořízení známky v samoobslužných kioscích.Ty budou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice a za elektronickou dálniční známku v nich bude možné platit pouze bezhotovostně.

2. Mohu hned po zaplacení elektronické známky vyrazit na dálnici?

Pokud budete elektronickou dálniční známku platit platební kartou či hotově, dostanete potvrzení do e-mailu nebo fyzicky na obchodním místě a můžete vyrazit na cestu. Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, bude možné zpoplatněné úseky dálnic využít až po doručení potvrzení o úhradě.

3. Kolik stojí jednotlivé druhy elektronických známek?

I nadále můžete vybírat ze tří variant: na rok, na 30 dní nebo na 10 dní. Každý druh elektronické dálniční známky má své barevné logo:

Cenově zvýhodněna jsou vozidla s ekologickým pohonem - "Eko cena" platí pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan.

4. Platí známka ode dne pořízení?

Zásadní změnou je, že roční známka už se neváže ke kalendářnímu roku, roční známka prostě bude platná 365 dní ode dne, kdy ji pořídíte nebo aktivujete a půjde ji koupit kdykoliv během roku.

U všech tří druhů elektronických dálničních známek (ročních, měsíčních i desetidenních) si můžete odložit jejich platnost až o tři měsíce. není tedy nutné, aby začaly platit v den, kdy je zaplatíte. Datum začátku platnosti elektronické dálniční známky si vyberete při nákupu.

5. Co když zadám špatné údaje?

Pokud jste si koupili elektronickou dálniční známku na obchodním místě a po zaplacení zjistili, že jste některý z údajů vyplnili chybně, nepanikařte! Do 15 minut můžete špatně zadané údaje přímo na daném obchodním místě změnit.

Související obsah

Pozor! Pokud kupujete elektronickou dálniční známku v e-shopu nebo samoobslužném kiosku a chcete, aby platila ihned po zaplacení, věnujte pozornost zadávaným údajům. Systém vás při nákupu vyzve k jejich potvrzení. V případě, že vše potvrdíte, zaplatíte a následně zjistíte, že údaje jsou chybné, není možné je změnit ani stornovat.

V případě, že k nákupu elektronické dálniční známky využijete e-shop a odložíte počátek platnosti, můžete do začátku platnosti elektronické známky provést úpravu chybně zadaných údajů. Konkrétně: jednu změnu SPZ a jednu změnu počátku platnosti elektronické dálniční známky.

6. Musím mít elektronickou dálniční známku hned od 1. ledna?

"Motorista, který má již vylepenou papírovou dálniční známku, nemusí zatím na nic spěchat. Jeho známka má platnost do konce ledna 2021. Vyplatí se mu tedy rozhodně známku zakoupit až s platností od 1. února 2021," vysvětluje Libor Budina z Autoklubu ČR.

7. Jak poznám, že mi končí platnost elektronické známky?

Platnost známky je vyznačená na potvrzení, které dostanete při jejím pořízení.

Pokud při nákupu v e-shopu zadáte svůj e-mail nebo telefon, přijde vám SMS či e-mail s upozorněním na končící platnost elektronické dálniční známky. Při nákupu na fyzickém obchodním místě lze později s využitím QR kódu nebo autorizačního kódu nastavit zasílání upozornění na končící platnost.

Platnost si budete moci také kdykoliv prověřit podle SPZ online na webu eDalnice.cz.

8. Platí elektronická dálniční známka celý první i poslední den vybraného období?

Při běžném nákupu elektronické dálniční známky určuje počátek její platnosti den a čas zaplacení. Tento údaj naleznete na potvrzení, které dostanete e-mailem, nebo je uvedený na dokladu při nákupu na obchodním místě. Na potvrzení je uveden i konec platnosti elektronické dálniční známky a vždy platí, že je to v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund. V případě, že využijete možnost odložit platnost elektronické dálniční známky, začíná elektronická dálniční známka platit vybraný den o půlnoci.

Související obsah

9. Co mi hrozí, když budu využívat dálnice, ale elektronickou známku mít nebudu?

Sankce zůstávají nezměněny: řidičům, kteří mají neplatný dálniční kupon nebo ho vůbec nemají, hrozí pokuta ve výši až pět tisíc korun, ve správním řízení až sto tisíc korun.

O kontrolu se bude dál starat policie a celní správa. Nejdřív jen pomocí kamer umístěných na jejich automobilech - mají nově k dispozici skoro šedesát přenosných zařízení, která podle espézetky okamžitě indikují (ne)zaplacení poplatku.

Související obsah

Od jara mají řidiče kontrolovat i stacionární kamery na kontrolních branách nad dálnicí. Pokuty ale zatím systém automaticky generovat a rozesílat nemůže! Zákon totiž zatím neřeší vztah mezi majitelem auta a řidičem a nedostatečně vyřešené je i dokazování některých výjimek z placení dálničních poplatků.

V praxi tak bude muset přestupek odhalit a pokutovat jen hlídka při silniční kontrole, jako je tomu doposud. Policisté v terénu by alespoň měli dostávat informace z mýtných bran, aby mohli hříšníky po dálnicích lovit.

"Lze očekávat, že ministerstvo dopravy při nejbližší novelizaci zákona o pozemních komunikacích zahrne i sankcionování porušení pravidla užití elektronické dálniční známky pod tzv. objektivní odpovědnost provozovatele vozidla. Stejně, jak to platí například při měření rychlosti radarem. Pokud v těchto případech vozidlo překročí nejvyšší povolenou rychlost, je za přestupek odpovědný provozovatel, jemuž je uložena pokuta," doplňuje Libor Budina z Autoklubu ČR.

Související obsah

Policisté budou kontrolovat také dodržování výjimek a případného zneužití osvobození od mýtného. V případě, že někdo zneužije buď snížení poplatku, nebo osvobození, může dostat pokutu až 100.000 korun.

10. Kdo nemusí za dálnice platit nebo má nárok na nižší cenu?

Od placení dálničních poplatků je úplně osvobozený každý majitel elektromobilu, hybridů (pokud emise CO2 nepřesahují 50 g/km) a vodíkových aut, ovšem vůz musí mít speciální značku pro elektromobily.

Snížené ceny se pak týkají vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem; přičemž poplatek na 1 rok činí 750 Kč, na 30 dnů 220 Kč a na 10 dnů 155 Kč. Naopak vozidla poháněná LPG nejsou nijak cenově zvýhodněna!

Úplně osvobozeni jsou i majitelé historických aut s veteránskou "espézetkou " a průkazem historického vozidla.

Zdarma mají dálnice také vozy, které zrovna přepravují držitele průkazů ZTP nebo ZTP/P a také vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Hlídce je ale třeba předložit potřebné doklady, které výjimku potvrzují.

Pozor! Některá zmíněná vozidla registrovaná v ČR sice budou osvobozena automaticky, pro jiná ale potřebujete nejprve vyplnit formulář oznámení o osvobození od poplatků na Státním fondu dopravní infrastruktury. Pokud se vás osvobození nebo sleva na poplatcích týká, raději si ověřte správný postup - ZDE.


A jedna praktická rada na závěr: Až budete mít aktivovanou elektronickou známku, nezapomeňte z okna sundat tu starou papírovou relikvii - za vylepenou neplatnou známku vám policie může nadělit pokutu až do 5000 korun, ve správním řízení vám hrozí dokonce dvacetkrát tolik.

Osvobození od dálničních poplatků přehledně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události