Ojetiny

Auto, které zvládne i zimní provoz na horách? Pár tipů na zajímavé ojetiny

Auto, které zvládne i zimní provoz na horách? Pár tipů na zajímavé ojetiny
Zdroj: Profimedia

Patříte k vyznavačům zimních sportů a hledáte auto, které by vás bez problémů a za každého počasí dovezlo do českých či alpských středisek? Letošní sezónu nejspíš ovlivni covid-19, i proto byste měli být připraveni vyrazit a využít každou příležitost. Jaké auto si tedy pořídit, aby vás na horách nezklamalo?

"Na příjezdových cestách k horským chatám a při manévrování na parkovištích u sjezdovek mají nejméně starostí řidiči vozů s pohonem všech kol. Když se náhle změní počasí, napadne sníh nebo začnou horské cesty namrzat, výhody vozů s pohonem všech kol se ukážou ještě zřetelněji. A to i tam, kde jsou povinné sněhové řetězy," říká Filip Kučera z Auto ESA.

Kombíky s pohonem všech kol

Mezi přednosti kombi patří velký zavazadlový prostor s nízkou nakládací hranou a nižší spotřeba v porovnání s vozy SUV. Mnoho kombíků je také vybaveno střešními ližinami, na které se snadno montují příčníky se střešními boxy nebo nosiči lyží.

Mezi kombíky s pohonem všech kol je velký výběr ve všech cenových kategoriích. Do 100 tisíc korun kralují vozy Škoda Octavia I nebo Octavia II. V cenové kategorii do 200 tisíc korun jsou již na výběr bestsellery Octavia III, Škoda Superb II nebo Volkswagen Passat B7.

Související obsah

S rostoucí cenou dále roste výběr, takže v kategorii kolem 300 tisíc korun naleznete kromě uvedených modelů také například Opel Insignia, Volvo V60 nebo prémiovky jako Audi A6 nebo BMW řady 3 a 5.

Z aktuální nabídky na trhu:

Škoda Superb III 2.0 TDI 110 kW Style 4x4, 2017, 135.548 km, 390.000 Kč.

Malá SUV s pohonem všech kol

Většina malých SUV na trhu má pohon pouze předních kol. Malá SUV totiž víc než na schopnosti v terénu a na sněhu sázejí na komfort daný vyšší pozicí řidiče, která poskytuje lepší výhled a pocit většího bezpečí.

Ale pokud má malé SUV pohon všech kol, je s vyšší světlou výškou v terénu a v zimních podmínkách mnohem obratnější než kombi a zvládne i hlubší vyjeté koleje. Nečekejte ovšem tak prostorný a k nakládání pohodlný kufr.

Do 100 tisíc korun si čtyřkolku vyberete nejlépe mezi modely Hyundai Tucson, Kia Sportage nebo Toyota Rav4. S rozpočtem 200 tisíc korun už dosáhnete na pěkné vozy Volkswagen Tiguan, Škoda Yeti nebo Mitsubishi ASX.

V kategorii okolo 300 tisíc korun se nabídka rozrůstá o mladší modely s dobrými kilometry. Příkladem je Ford Kuga nebo Nissan Qashqai.


Z aktuální nabídky na trhu:

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 103 kW Sport&Style 4x4, 2011, 157.851 km, 230.000 Kč.

Velká SUV

Na rozdíl od městských crossoverů jsou velká SUV už mnohem častěji vybavena pohonem všech kol. Výhodou je výborná prostupnost terénem díky ještě větší světlé výšce. V těchto vozech je také více místa jak pro cestující, tak pro náklad. Velmi často mívají v kufru i třetí řadu sedaček, většinou však určených spíš pro děti nebo postavy menšího vzrůstu.

Související obsah

Nejzajímavější výběr je v cenách od 300 do 500 tisíc korun. Blíže horní hranici je možné najít velmi zachovalé vozy s dobrými nájezdy. Oblíbenými velkými SUV jsou tradičně Volkswagen Touareg, Hyundai Santa Fe nebo Mazda CX-5. Dobré kousky najdete také u modelů Audi Q5 nebo Q7, a také u BMW X3 nebo X5.

Z aktuální nabídky na trhu:

Volkswagen Touareg 3.0 TDI 180 kW Highline 4x4, 2014, 135.271 km, 480.000 Kč.

Současná doba navíc nahrává tomu, že můžete narazit na velmi zajímavé nabídky. Autobazary se teď budou snažit nalákat zákazníky zpátky na své prodejní plochy. "Ke znovuotevření našich poboček jsme připravili pro zákazníky celou řadu zajímavých akcí. Naše financování s nízkým úrokem umožňuje volit výšku akontace a měsíčních splátek podle individuálních potřeb. Díky tomu si nyní mohou zákazníci pořídit ještě lepší vůz, než původně plánovali,” potvrzuje Filip Kučera z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ojetiny

Důležité Události