Bezpečnost

Usadit dítě do auta v bundě? Experti ukázali, proč to není dobrý nápad!

Usadit dítě do auta v bundě? Experti ukázali, proč to není dobrý nápad!
Zdroj: ADAC

Občas to na našich silnicích vypadá, jakoby některá auta ani neměla topení - lidé v nich sedí zachumlaní v čepicích a zimních bundách. Ale pozor, mít na sobě v autě silnou zimní bundu může být nebezpečné. Hlavně pro děti.

Bezpečnostní pás by měl těsně přiléhat k tělu. Jen tak dokonale plní svoji funkci. "Nepoutejte se v zimních bundách. A zejména tak nepoutejte děti," upozorňuje německý autoklub ADAC.

Přes silnou bundu, kombinézu nebo oteplováky pás nesedí na těle. Naopak má vůli, která může být i 10 nebo 15 centimetrů. Nedotažený pás tak může po hladkém materiálu bundy snadno sklouznout a dítě by mohlo z autosedačky vyletět. Týká se to autosedaček všech typů a dětí každého věku.

Související obsah

ADAC ale upozorňuje i na druhý extrém - pokud pás nepřiléhá k tělu, v případě nárazu připoutaného pasažéra nedrží na místě, ale člověk vyletí vpřed. Pás pak má tendenci se prudce zaříznout. "To může vést k vážným vnitřním zraněním!" dodávají experti ADAC. Tady je ukázka toho, co se může stát:

Pokud poutáte díte v autosedačce, pásy by měl být utažené tak, aby přiléhaly na tělo s prostorem maximálně na konečky prstů. To se vám v tlusté zimní bundě prostě nepodaří. Pokud máte v autě fakt zimu, je lepší dítě připoutat a bundu (nebo deku) pak přehodit přes něj.

Související obsah

A platí to i pro dospělé - v zimní bundě vás bezpečnostní pás nedrží tak, jak by měl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události