Elektromobily

Elektřina už v Norsku převálcovala spalovací motory. Jak jsme na tom my?

Elektřina už v Norsku převálcovala spalovací motory. Jak jsme na tom my?
Zdroj: Volkswagen Newsroom

Norové vloni koupili více elektromobilů než aut se spalovacím motorem. Norsko je tak první zemí na světě, která se může pochlubit takovou statistikou. Jaký podíl mají elektromobily na našem trhu? Ani ne dvě procenta.

V roce 2010 se v Norsku prodávalo jen procento elektromobilů, před dvěma lety to bylo už přes 40 % a vloni dokonce 54,3 procenta. To znamená víc prodaných čistě elektrických aut než těch na benzín a naftu a hybridů dohromady.

Celkově se podle čísel norského svazu pro silniční dopravu OFV prodalo v zemi 141.412 aut a 76.789 z nich bylo čistě na elektřinu. K raketovému nárůstu prodejů samozřejmě přispívá připravenost infrastruktury, ale i ekologická politika země a zvýhodnění elektromobilů oproti vozům spalujícím fosilní paliva i hybridům, zejména osvobození od pětadvacetiprocentní DPH a dalších daních při jejich nákupu. Naopak nákup klasického auta norské daně výrazně prodraží.

Výborně se v Norsku prodává například Audi e-tron nebo Volkswagen e-Golf.

U nás jsou loňské statistiky úplně jiné - prodej elektromobilů je sice proti předchozímu roku trojnásobný, ale pořad se čistě elektrických aut prodává jen 1,6 % z celkového počtu. Pokud připočítáme i plug-in hybridy, stoupne podíl na 2,58 %.

Celkově bylo vloni v Česku zaregistrováno 202.972 nových osobních aut, což je meziročně o 46.943 registrací méně. Elektromobilů bylo 3262, plug-in hybridů dalších 1978.

Související obsah

Nejvíc se "auta na baterky" prodávala v prosinci, kdy bylo registrováno 1 522 elektrických vozidel, z toho 1 159 elektromobilů a 363 plug-in hybridů.

Jednalo se tak historicky o nejvyšší počty registrací, upozorňuje brněnské Centrumdopravního výzkumu. Výrazně to ovlivnilo 741 prosincových registrací nového elektrického SUV Škoda Enyaq.

"Celkem 26 automobilek vloni registrovalo nová osobní elektrická vozidla, 50 % všech těchto registrací eviduje Škoda, 8 % Tesla a 7 % Hyundai. Plynových vozidel bylo registrováno 2 573 vozidel, z toho 1 293 CNG a 1 280 LPG vozidel. V součtu je registrovalo sedm automobilek, nejvíce Škoda (CNG) a Dacia (LPG),“ vypočítává ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události