Domácí

Kupujete si dálniční známku online? Pozor, chyba vás může přijít draho!

Kupujete si dálniční známku online? Pozor, chyba vás může přijít draho!
Zdroj: eDalnice.cz

Pokud máte v plánu si koupit elektronickou dálniční známku, buďte při vyplňování údajů mimořádně opatrní. Pokud totiž při jejich zadání spletete registrační značku, po zaplacení už ji často nebudete moci změnit. Jedinou chybou tak můžete přijít o peníze.

Řidiči mohou už zhruba měsíc kupovat elektronické dálniční zámky. Samotný nákup není nic těžkého, známku můžete  pořídit na obchodních místech, v samoobslužných kioscích nebo prostřednictvím e-shopu na webu edalnice.cz.

Pokud si vyberete poslední dvě varianty a chcete, aby známka platila ihned po zaplacení, je třeba, abyste údaje zadávali extrémně pečlivě. Systém vás při nákupu vyzve k jejich potvrzení. V případě, že vše potvrdíte, zaplatíte a následně zjistíte, že údaje jsou chybné, není možné je změnit ani stornovat.

Když špatně zadáte registrační značku auta, není už žádná možnost, jak chybu napravit, a známku si budete muset koupit znovu.

Na výběr je roční, třicetidenní nebo desetidenní známka. Do konce ledna navíc platí i papírové dálniční známky z loňského roku.

Pro e-shop s dálničními známkami podle České obchodní inspekce (ČOI) neplatí stejná pravidla jako pro ostatní e-shopy. Zákazník v tomto případě nemá nárok na vrácení peněz a ani na výměnu.

Související obsah

"Dle našeho právního názoru to není spotřebitelská smlouva, jedná se o veřejnoprávní poplatek státu za užívání komunikace ve smyslu zákona o pozemních komunikacích. Domníváme se, že spotřebitel tady nemá nárok na vrácení klasicky do 14 dnů bez udání důvodu," řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Související obsah

Známky je možné opravit pouze v případě, že si na e-shopu zakoupíte dálniční známku s odloženým začátkem platnosti. Do začátku její platnosti je pak na webu možné využít sekci Správa známky a tam chybu opravit. Je možné provést jednu změnu SPZ a jednu změnu počátku platnosti elektronické dálniční známky.

Při nákupu na čerpací stanici nebo poště má zákazník na reklamaci 15 minut.

Poté už je na výměnu či změnu pozdě. V případě, že registrační značka na známce nesouhlasí s tou, která je na autě, může nepozornost stát řidiče až pět tisíc korun. Lidé z nedostatku v systému příliš nadšení nejsou.

Související obsah

"Výborně, takže program, který stál daňového poplatníka 400 milionů korun, nedokáže akceptovat chybu občana a okrade ho o peníze. Nikdo za to není zodpovědný a nikdo za nic nemůže. Mě by jen zajímalo, jestli už nastalo to, že se máme líp, nebo to "líp" teprve přijde. Pokud ano, tak se máme na co těšit," nešetřil na facebooku kritikou uživatel Jan.

"Jako vyrobit jakýkoli systém, který předpokládá nulovou chybovost při vkládání dat, může udělat jenom úplnej k**tén," přisadil si v diskuzi uživatel Michal.

(01.11.2020) 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události