Auto roku

Těchto 7 vozů kandiduje na evropské auto roku. Které byste vybrali vy?

Těchto 7 vozů kandiduje na evropské auto roku. Které byste vybrali vy?
Zdroj: Škoda Storyboard

Čtvrtá generace Škody Octavia se probojovala mezi sedm finalistů usilujících o letošní mezinárodní prestižní ocenění evropské "Auto roku. Podívejte se, s kým bude český bestseller soupeřit.

Mezinárodní porota motoristických novinářů vybrala z 29 kandidátů na letošní evropské auto roku (COTY) sedmičku finalistů. Vítěz bude znám 1. března.

Auto roku vybírá porota složená ze 60 motoristických novinářů z 23 evropských zemí - počet členů poroty za každou zemi odpovídá velikosti daného trhu. Prestižní ocenění COTY se uděluje už od roku 1964. Vloni titul získal Peugeot 208, rok před tím elektrický Jaguar I-Pace.


Tady jsou letošní finalisté:

1. Citroën C42. Cupra Formentor3. Fiat New 5004. Land Rover Defender5. Škoda Octavia6. Toyota Yaris7. Volkswagen ID.3

Úspěšná Octavia

Škoda Octavia se dostala do užšího výběru už podruhé - poprvé byla ve finále její třetí generace v roce 2014. Současná čtvrtá generace získala jen v posledním čtvrtletí roku 2020 renomovaná ocenění na důležitých exportních trzích ve Velké Británii, Rakousku, Německu a Švýcarsku.

Ve Velké Británii ji autem roku jmenoval časopis Auto Express, kromě toho Octavia vyhrála kategorii "Kompaktní rodinný vůz" a Octavia Combi kategorii "Kombi roku".

V Rakousku získala "Velkou automobilovou cenu Rakouska" udílenou rakouským motoristickým svazem ARBÖ v kategorii "Medium" pro vozy v hodnotě od 20.000 do 50.000 eur. V anketě "Auto Trophy 2020" německého odborného časopisu "Auto Zeitung" Octavia slavila dvojité vítězství jako "Nejoblíbenější importované vozidlo v kompaktní třídě" a ve verzi RS jako "Nejlepší importovaný kompaktní sportovní vůz".

Ve Švýcarsku model čtenáři několika médií zvolili "Nejoblíbenějším autem Švýcarů roku 2021".
 

Už v červnu 2020 bestseller značky Škoda získal ocenění také v anketách německých odborných časopisů "Auto Bild Allrad" a "AUTO Straßenverkehr".

Prestižní ocenění

Titul "Auto roku" je jedním z nejvýznamnějších ocenění evropského automobilového průmyslu. Druhá fáze hlasování probíhá do konce února, vítězný vůz bude vyhlášen v březnu. Slavnostní večer byl tradičně součástí ženevského autosalonu, který byl však už vloni zrušen. Vyhlašovat se tak bude 1. března online z místa, které bude teprve stanoveno.

Každého ročníku se mohou účastnit pouze modely uvedené na trh během posledních dvanácti měsíců, které jsou k dispozici alespoň na pěti evropských trzích. Letošní seznam 29 kandidátů byl o něco kratší než obvykle.

Hlasování ve finále je o něco složitější než v první kole - každý porotce rozdělí mezi sedmičku finalistů 25 bodů, přičemž musí obodovat alespoň pět vozů, nemůže dát jednomu autu více než 10 bodů a musí jasně určit model, který považuje za vítěze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události