Autoservis

Konec otravného mlžení skel v autě? Ford prý vymyslel účinné řešení

Vlhkost a rozdílné teploty venku a uvnitř auta. Obzvlášť v zimě řidičům často komplikuje výhled nepříjemné zamlžení oken. Jak se ho jednoduše zbavit? Ford vymyslel řešení - automatickou "meteorologickou stanici" do auta.

Senzory neustále zaznamenávají a vyhodnocují vlhkost vzduchu v autě i změny teploty na vnitřní straně čelního skla. Jakmile hrozí zamlžení, systém automaticky aktivuje klimatizaci a nastaví proudění vzduchu tak, aby se okna vůbec nezamlžila.

Tak popisuje Ford svoji novou technologii, kterou nazývá "meteorologickou stanicí" pro auta Ford Windscreen. Umístěná je v blízkosti vnitřního zpětného zrcátka a prý dokáže velmi účinně odstranit a hlavně předcházet otravnému zamlžení - podívejte se sami v úvodním videu.

Ford zdokonalený systém odmlžování čelního skla demonstruje na příkladu běžce, který nasedá do auta. Po sportovní aktivitě rozehřáté a zpocené tělo okamžitě způsobí, že přes čelní sklo není téměř vidět.

Související obsah

Po vánočních svátcích se řada lidí rozhodla zvýšit svou sportovní aktivitu, ať už běhají, posilují, jezdí na kole nebo třeba na běžkách. Možnosti cvičení uvnitř jsou v současnosti omezeny kvůli pandemii, takže se lidé většinou nemohou hned po cvičení osprchovat. Jakmile se vydají na cestu domů, vzniká v autě problém.

Související obsah

Meteorologická stanice Fordu tomu prý dokáže zabránit. "Čekání na to, až vaše čelní sklo bude zase čisté, je sice drobnost, která zabere pár minut, ale i tak dokáže řidiče pořádně iritovat. A řídit aniž byste měli čistý výhled před sebe, může být nebezpečné. Tato technologie předpovídá problém a řeší jej, aniž by o tom řidič vůbec věděl," popisuje Ingo Krolewski z vývojového týmu Fordu.

Související obsah

Systém má rozměry 5x3 centimetry a tvoří ho několik senzorů. Jeho nejnovější verze, kterou jsou už vybaveny současné SUV Ford Kuga a Explorer, prý zároveň přispívá ke snižování spotřeby paliva i emisí CO2 díky omezení používání kompresoru klimatizace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události