Rady a tipy

Alkohol, olej i brambory. 5 snadných triků, jak ochránit auto před mrazem

Alkohol, olej i brambory. 5 snadných triků, jak ochránit auto před mrazem
Zdroj: Today / YouTube

Jak připravit auto na příchod pořádných mrazů? Nemusíte nutně kupovat drahé přípravky, můžete si vystačit s tím, co určitě máte doma. Odborník John Burkhauser předvedl pár jednoduchých triků, jak se zbavit námrazy a nebo jak ji účinně předcházet.

V boji s námrazou na autech mohou pomoci i věci, které máte ve špajzu, v koupelně nebo je v dnešní době denně používáte. Tak například brambory, gel na holení nebo dezinfekce na ruce. Podívejte se na rady, které popsal a předvedl odborník na auta John Burkhauser pro kanál Today americké televize NBC News.

Alkohol - rychlé rozmrazení čelního sklaSmíchejte 1/3 vody s 2/3 alkoholu, roztok nalijte do rozprašovače a postříkejte s ním zamrzlé čelní sklo. Uvidíte, jak rychle ledová vrstva povolí. Zatímco voda mrzne na nule, alkohol asi při -114 °C. Isopropylalkohol (isopropanol, IPA) lze jako čistící a odmašťovací prostředek sehnat přes e-shopy, prodávají se už i namíchané roztoky s rozprašovačem nebo ve spreji. A když si necháte naplněnou nádobku s rozprašovačem v autě, nezmrzne a může vám v kritických chvílích hodně pomoci. Jen radši dejte pozor na gumová těsnění, lak karoserie a plasty, těm alkohol zrovna neprospívá.

Související obsah

Isopropylalkhol je také vysoce hořlavý, takže rozprašujte opatrně. Nejbližším příbuzným isopropylalkoholu je vysokoprocentní pálenka z domácích zdrojů a využít se dá i obyčejná vodka nebo francovka. V lékárně je k dostání technický líh nebo lihobenzin.Brambora - ochrana oken před zamrznutím

Než začne mrznout, rozkrojte umytou bramboru napůl a potřete rozkrojenou částí vnější část oken. Vrstva, kterou po sobě šťáva z brambory zanechá, sice vytvoří trochu šmouhy, ale zase odolá vodě a tím i námraze. Šmouhy pak ráno odstraníte mnohem snáz než vrstvu ledu. Brambora funguje i proti zamlžování oken zevnitř - obsažený škrob odpuzuje drobné kapičky z kondenzované páry, které právě vytvářejí zamlžení.

Dezinfekce - rozmrazení zámku

Když vám přes noc led zablokuje zámek od auta, je to rozhodně nepříjemný start dne. Na rozmrazení zámků existují speciální spreje, ale pomůže vám i dezinfekce na ruce, kterou v dnešní době řada z vás nosí i po kapsách. Dezinfekce totiž obsahuje už zmíněný alkohol a když ji trochu nastříkáte na špičku klíče, pomůže vám uvolnit zamrzlou klíčovou dírku. Jen buďte jemní, abyste si klíč nezlomili. "Zasuňte klíč dovnitř, pootočte ze strany na stranu a zase ho vyjměte, opakujte to několikrát, aby se alkohol uvnitř zámku dostatečně rozprostřel," radí Burkhauser.Kuchyňský olej - ochrana těsnění dveříOlej a voda se spolu nemísí, naopak se odpuzují. Aby vám v silném mrazu nepřimrzly dveře, můžete ochránit těsnění i kuchyňským olejem. Natřete nebo nastříkejte (prodává se i ve spreji) olej na gumové těsnění a přebytek otřete papírovým kapesníkem.

Gel na holení - ochrana proti zamlžení

Gel na holení může plně nahradit speciální přípravek proti mlžení oken. Naneste ho zevnitř na sklo a pořádně ho rozleštěte. Dá to sice trochu práce, ale stojí to za to.

Související obsah

Gel (podobně jako brambora) zabrání tomu, aby se na skle vytvářely mikroskopické kapičky. které můžou za zamlžení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události