Rady a tipy

Konec únavy a bolesti zad: 5 tipů, jak být v pohodě i po dlouhé cestě autem

Konec únavy a bolesti zad: 5 tipů, jak být v pohodě i po dlouhé cestě autem
Zdroj: Profimedia

Ať už trávíte hodiny za volantem kvůli touze po zážitcích a cestování, anebo plníte služební povinnosti, existuje několik univerzálních doporučení, díky nimž budete i po dlouhé cestě fit, jako byste měli osobního řidiče a cestovali na zadním sedadle limuzíny.

Připomeňte si všeobecně známá pravidla, jak cestovat a nebýt v cíli unavení a rozlámaní. Máme pro vás i celkem překvapivé triky, které mohou ovlivnit nejen to, jak se budete po absolvované jízdě cítit, ale i jak kvalitně budete spát poté, co dorazíte na místo.

1) Naplánujte si čas odjezdu

Občas o něm rozhodne osud. Jindy šéf nebo rodina. Zpravidla však můžeme dobu, kdy se vydáme na cestu, ovlivnit. Kromě podmínek na silnici a dopravní špičky bychom při tom měli brát v úvahu i biologický faktor. Sami známe svůj organismus nejlépe – někdo dosahuje vrcholu pozornosti pozdě odpoledne a večer, ranní ptáčata se zase cítí skvěle v dopoledních hodinách. Existují však dvě denní doby, které nesvědčí téměř nikomu. Nejhorší nápad je řídit auto za úsvitu, prakticky nad ránem, a také brzy odpoledne, obvykle kolem 13. a 14. hodiny.

2) Dobře si nastavte sedadlo

Když jezdíme jen na krátké trasy, na správné nastavení sedadla většinou moc nemyslíme. Jako řidiči to nevnímáme i proto, že svoji pozornost upínáme k řízení. Přitom v roli spolujezdce si sedadlo upravujeme velmi často. Nesprávně umístěné opěradlo a sedačka, na níž navíc sedíme zcela nehybně, může snadno zavinit bezesnou noc po cestě, v "lepším" případě pak bolestivé ráno. Jak bolesti zad zabránit? Vaše pozice za volantem musí být pohodlná a správná. Zádová opěrka nesmí být příliš sklopená dozadu. Když šlapeme na pedály, měly by být nohy lehce pokrčené, ruce se nesmí v loktech napínat, ani když točíme volantem.

Související obsah

3) Dělejte si přestávky a chytře je využijte

O nutnosti dělat během jízdy přestávky už slyšel každý, přesto je často vynecháváme, abychom na místo dorazili rychleji a nevypadli z rytmu. Při příliš dlouhé a nepřerušované jízdě ale úroveň soustředění klesá a riziko nehody roste. Moderní vozy jsou vybaveny asistenčními systémy, které zvyšují bezpečnost jízdy a mohou nám zachránit život, pokud kvůli únavě ztratíme koncentraci. Přesto je lepší nepokoušet osud, protože nedostatek odpočinku může být nebezpečný. Příliš dlouhé sezení může způsobit vznik krevních sraženin v nohách, což v krajních případech končí srdečním infarktem. Doporučují se proto přestávky nejméně jednou za dvě hodiny. Během pětiminutové pauzy se projděte, udělejte pár protahovacích cviků, nadýchejte se čerstvého vzduchu.

4) Nešetřete vodou

Pití dostatečného množství vody je důležité nejen v horku. Za volantem dbejte na hydrataci už proto, že důsledky nedostatku vody mohou být okamžité i dlouhodobé. Nedostatek příjmu tekutin vede nejprve k větší žízni, později pak k poruchám koncentrace a spánku. Pokud se nenapijeme včas, může se přidat i bolest hlavy a nadýmání. Na doplňování tekutin přitom při řízení často zapomínáme, nebo ho odkládáme, abychom nemuseli příliš často zastavovat.


5) Nezapomeňte na detaily a vychytávky

Pokud necestujete starým autem bez posilovače řízení, pravděpodobně budete moci využít i další jeho výbavu pro větší komfort cestování. Klimatizace nebo rádio jsou už dnes samozřejmostí - jsou i jiné drobnosti, které ovlivňují pohodu při řízení, aniž by si to řidiči uvědomovali. Může to být správně výškově nastavený pás, který se nám nezatíná do krku. Svalům zad a krku uleví i dobře nastavená hlavová opěrka - horní hrana opěrky hlavy by měla být mírně nad úrovní temene a co nejblíž k hlavě.

Související obsah

Zvláště v mrazivých ránech se samozřejmě mohou hodit vyhřívaná sedadla. Ale tahle extra výbava není skvělá jen na zimu - teplo dokáže zmírnit bolest a prohřát záda, která po spoustě hodin v nezměněné poloze často ocení trochu pohody navíc.

Velkou vychytávkou je samozřejmě masáž za jízdy, která povzbudí cirkulaci krve a uvolní svaly. To už je ale záležitost prémiových vozů - například vyvoněná limuzína Lexus LS poskytuje výběr z několika programů, které jsou dostupné nejen na předních, ale i na zadních sedadlech. Jo, to je pak jiné cestování...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rady a tipy

Důležité Události