Autobazary

Spolehlivé a za dobrou cenu: TOP 5 prostorných MPV, které se vyplatí

Spolehlivé a za dobrou cenu: TOP 5 prostorných MPV, které se vyplatí
Zdroj: Auto ESA

Jaké vozy MPV patří mezi nejspolehlivější a dají se teď pořídit za dobrou cenu? Nemusíte utrácet za nový vůz, stejně dobře a dlouho vám může posloužit vůz ojetý. Jen musíte vědět, na jaké vozy se zaměřit. Třeba vám pomůže náš přehled vytvořený na základě německého průzkumu spolehlivosti ojetin TÜV-Report 2021.

"Zkratkou MPV z anglického Multi-Purpose Vehicle jsou označována víceúčelová vozidla s jednoprostorovou karoserií. Vyznačují se velkou flexibilitou sedaček a nabízejí vždy několik variant jejich uspořádání. V zájmu místa pro náklad všeho druhu je možné sedačky posouvat, sklápět nebo úplně vyjmout z vozu. Vozy MPV bývají odvozeny z dodávek, ovšem v nabídce nechybí ani originálně navržené osobní modely. Tyto vozy se také vyznačují vyšší pozicí za volantem, která je příjemná pro nastupování a poskytuje lepší výhled,” popisuje Filip Kučera z Auto ESA.

Na trhu nových aut kategorii MPV postupně vytlačují crossovery a SUV, takže automobilky od jejich výroby postupně upouštějí, mezi ojetými vozy je ale výběr pořád slušný.

Jak ale vybrat spolehlivé MPV za dobrou cenu? Dost toho může napovědět žebříček spolehlivosti, který každoročně zveřejňuje německý TÜV. Vychází z počtu vážných závad zjištěných na stanicích technické kontroly a lze z něj poměrně dobře vyčíst, jaké vozy jsou hodnoceny jako nadprůměrně spolehlivé i po několika letech provozu.

Související obsah

Právě z těch nejspolehlivějších modelů jsme pro vás sestavili následující tipy na ojetá MPV, které jsou aktuálně dostupná na trhu, a to ve všech pěti věkových kategoriích, které žebříček TÜV uvádí.

2-3 roky: Volkswagen Golf Sportsvan

O 50 mm delší rozvor než u verze kombi a vyšší střecha nabízí skutečně prostornou kabinu. Kabina je vysoká, zadní lavice je posuvná v podélném směru o 180 mm a lze si upravit sklon opěradla. Při posunutí zadní lavice úplně vzad bude zavazadlový prostor 500 litrů a při posunutí úplně vpřed získáte 590 litrů. Bohaté prosklení a vyšší pozice za volantem nabízejí skvělý výhled.

Pod kapotami ojetých Sportsvanů naleznete úsporné motory, ať se jedná o benzín nebo naftu.

Související obsah

V žebříčku spolehlivosti TÜV mezi dvouletými až tříletými auty je mezi MPV nejvýše Mercedes-Benz třídy B, který celkově obsadil druhé místo s 2,1 procenty neúspěšných pokusů o technickou kontrolu. Dalším MPV v pořadí je právě Volkswagen Golf Sportsvan na 15. místě s 3,2 procenty vozů se závažnými závadami. Renault Scenic se mezi dvouletými a tříletými auty umístil na 31. se 4,2 procenty vážných závad.

Z aktuální nabídky na trhu:

Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI/96 kW, 2018, 32.611 km, 380.000 Kč.

Žebříček ojetin vyrobených v roce 2017-2018 najdete ZDE.

4-5 let: Mercedes-Benz třídy B

Mercedes-Benz třídy B velikostí zhruba odpovídá výše uvedenému Golfu Sportsvan. Základní zavazadlový prostor je 486 litrů a posunutím zadní lavice se dá zvětšit na 695 litrů. Řidič zde ale může sedět podobně nízko jako v běžném hatchbacku.

Ve své druhé generaci je Mercedes B mnohem luxusnějším vozem než jeho předchůdce. Základní výbava je bohatá, ale seznam příplatkových výbav je ještě delší, takže jsou na trhu vozy s různými výbavami.

Naftové motory jsou úspornější, benzínové motory zase tišší a mají sportovnější projev.

Související obsah

V žebříčku TÜV mezi čtyřletými až pětiletými vozy je nejspolehlivějším vozem kategorie MPV Volkswagen Golf Sportsvan na 6. místě se 4,8 procenty vážných závad. Mercedes B je za ním na 8. místě s 5,2 procenty vážných závad. Zajímavé je umístění kompaktního MPV Seat Altea na 25. místě s 6,6 procenty neúspěšných technických prohlídek.

Z aktuální nabídky na trhu:

Mercedes-Benz B180 1.5 CDI/80kW, 2016, 57.828 km, 350.000 Kč.

Žebříček ojetin vyrobených v roce 2015-2016 najdete ZDE.

6-7 let: Opel Zafira

Zafira je model vyšší třídy než dva předchozí. Umožňuje uspořádání až 7 míst pomocí unikátního systému sklápění Flex7. Na místa ve třetí řadě je dobrý přístup, mohou je využít i dospělí, ovšem spíše na kratší cesty. Sedadla ve druhé řadě jsou individuálně posuvná a lze je také samostatně naklápět. V pětimístném uspořádání má zavazadlový prostor obrovský objem 710 litrů a po sklopení sedadel ve druhé řadě se prostor zvětší na 1860 litrů.

Naftové motory jsou úsporné, benzínové zase nabídnou zajímavější svezení.

Mezi šesti až sedmiletými auty dosáhl nejlepšího hodnocení mezi vozy MPV Ford B-Max, který se dělí o celkovou 42. příčku s Opelem Meriva. Třetím nejlépe umístěným vozem kategorie MPV je o třídu vyšší Ford C-max na 49. místě se 13,4 procenty vážných závad. Opel Zafira se nachází ještě v první polovině tabulky na 62. místě se 14,2 procenty závad.

Z aktuální nabídky na trhu:

Opel Zafira 1.8 16V/103kW 7 míst, 2013, 69.008 km, 200.000 Kč.

Žebříček ojetin vyrobených v roce 2013-2014 najdete ZDE.

8-9 let: Ford C-Max

Variabilitu MPV kompaktní třídy vyřešil Ford dvěma verzemi – krátkou a dlouhou. Verze Grand C-Max je o 140 mm delší a vejde se do ní třetí řada sedaček. Zavazadlový prostor má standardně 461 litrů, u verze Grand je objem 543 litrů. Sklopením sedadel vznikne prostor 1723 litrů u běžné a 1774 litrů u prodloužené verze.

MPV značky Ford se vyznačují vynikajícími jízdními vlastnostmi především díky zdařilému podvozku. U modelu C-Max stojí za úvahu úsporné a živé benzínové motory. Naftové zase nenabídnou takovou dynamiku, ale rozumnou spotřebu určitě.

Související obsah

Žebříček TÜV ukazuje u osmi až devítiletých vozů jako nejlepší MPV Ford C-Max a Opel Meriva na děleném 19. místě s 15,1 procenty vážných závad. 37. místo obsadil Seat Altea se 17,6 procenty vozů s vážnými závadami. 45. místo s 18,8 procenty neúspěšných pokusů o technickou prohlídku zaujímá VW Touran. V první polovině žebříčku jsou i Toyota Verso, Mercedes třídy B a Mazda 5.

Z aktuální nabídky na trhu:

Ford C-Max 1.6 TI-VCT/92kW, 2012, 62.365 km, 165.000 Kč.

Žebříček ojetin vyrobených v roce 2011-2012 najdete ZDE.

10-11 let: Volkswagen Touran

Touran se dodával v pěti a sedmimístných verzích na stejném rozvoru a při stejné délce karoserie. Sedmimístné verze jsou však poměrně vzácné. V pětimístném uspořádání je zavazadlový prostor 695 litrů, u sedmimístného uspořádání je zavazadlový prostor spíše symbolický.

Touran je konstruován jako komfortní rodinný vůz, a tak mu lépe sedí turbodieselové motory. Benzínové motory jsou také úsporné, ale více náchylné na styl jízdy.

Související obsah

V žebříčku deseti až jedenáctiletých aut si mezi MPV nejlépe vede Toyota Corolla Verso a právě VW Touran na společném 28. místě s 22,4 procenty vážných závad. Na 36. místě s 23,4 procenty závad je stálice tabulek Mercedes třídy B a za ním následuje také opakovaně úspěšné MPV Seat Altea na 45. místě s 24,7 procenty vážných závad. Za stále dobré umístění je možné považovat i 49. místo Renaultu Scenic a 60. místo Fordu Focus C-Max.

Z aktuální nabídky na trhu:

Volkswagen Touran 2.0 TDI/103kW 7 míst, 2010, 155.251 km, 190.000 Kč.

Žebříček ojetin vyrobených v roce 2009-2010 najdete ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autobazary

Důležité Události