Autoservis

Která auta musela vloni nejčastěji do servisu? PŘEHLED svolávacích akcí

Která auta musela vloni nejčastěji do servisu? PŘEHLED svolávacích akcí
Zdroj: Profimedia

Které značky svolávaly vloni do servisů svoje auta nejčastěji? A které modely měly nejvíc problémů? Podívejte se na přehled, který podle dat evropského výstražného systému Rapex sestavil portál Svolávačky.cz.

V roce 2020 vyhlásilo 38 automobilek prostřednictvím rychlého výstražného systému Rapex celkem 353 svolávacích akcí pro 248 různých modelů. Majitelé těchto aut museli do servisů kvůli závadě, která mohla mít negativně ovlivnit jejich bezpečnost.

"V naprosté většině se jedná o dobrovolná opatření, která do Rapexu nahlásily samy automobilky a nebyly k nim donuceny dozorovými orgány Evropské komise. Ocenit bychom měli fakt, že právě tyhle automobilky své chyby přiznaly a snaží se je napravit. Nejsou všechny takové," popisuje portál Svolávačky.cz, který sestavil podrobný přehled všech loňských svolávacích akcí s popisem všech značek a závad problematických modelů.

Související obsah

Bez ohledu na pořadí se počet svolávaček téměř u všech výrobců z první desítky zvýšil. "O to zajímavější je sledovat značky, u kterých se svolávací akce počítají v jednotkách případů, jejich počet klesá, nebo nemají žádné. Při současném trendu, kdy 70-80% výrobku tvoří subdodávky celých montážních celků, často od stejných dodavatelů, by bylo možné se podivovat nad tím, že se některým automobilkám z nižších pozic v tabulce problémy nějakým způsobem vyhýbají," podotýká portál, který se na svolávačky specializuje.

Související obsah

Celkový počet svolávacích akcí v roce 2020 je podobný jako v roce 2019, kdy však došlo k výraznému nárůstu:

Související obsah

Také desítka značek, které svolávaly nejčastěji, je stejná, měnilo se jen pořadí - více svolávaček měly vloni Ford, Volkswagen a Toyotya, naopak svolávacích akcí ubylo u Audi, Citroënu, BMW a Opelu.

Které značky vyhlásily v roce 2020 nejvíc svolávacích akcí?

Mercedes-Benz (57)

Peugeot (28)

Ford (24)

Volkswagen (24)

Toyota (22)

Audi (19)

Citroën (18)

BMW (17)

Renault (15)

Opel (14)


Vloni výrazně narostl počet hlášených závad na brzdách, častější riziko požáru v posledních letech souvisí z velké míry s nárůstem prodejů hybridů a elektromobilů. Mezi další nejčastější příčiny patří problémy s podvozkem a řízením. Naopak ubyly svolávací akce kvůli airbagům a motorům.

Související obsah


Kterých osobních aut se nejčastěji týkaly svolávací akce?

6 svolávacích akcí:

BMW řady 3

BMW X3

Mercedes-Benz třídy C

Mercedes-Benz třídy E

Peugeot 3008

Toyota Yaris

8 svolávacích akcí:

Peugeot 208

10 svolávacích akcí:

Mercedes-Benz třídy A

Více o konkrétních problémech jednotlivých modelů podle roku výroby najdete ZDE.

Související obsah

Mezi dodávkami měly nejvíc závad Citroëny Jumpy/Spacetourer, Peugeot Expert/Traveller a Ford Transit. Do servisu museli jejich majitelé devětkrát. Mercedes-Benz Sprinter měl svolávaček sedm.

Velké problémy měla vloni i tuzemská Škodovka, která tři týdny nemohla prodávat nové Octavie a musela svolat i kusy, které si už zákazníci stihli převzít. Na vině byla softwarová chyba - podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události