Domácí

Silničáři už letos utratili víc peněz než loni. To nejhorší je přitom teprve čeká

Letošní zima je rekordní. Extrémně často se střídají nejrůznější klimatické jevy. Zažili jsme také nejvíce dnů s novou sněhovou pokrývkou za posledních 17 let. Jenže pro silničáře to znamená obrovské navyšování nákladů. Navíc to nejhorší nás podle předpovědí ještě čeká v následujících dnech.

Takovou zimu jako letos jsme tu neměli už skoro 20 let. "Následující období bude bohaté na novou sněhovou nadílku na náledí a při mrznoucí srážkách i na ledovku. Mohli bychom ji přirovnat k zimě 2003/2004," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.Peklo zažívají letos hlavně silničáři, kteří se od Vánoc prakticky nezastavili. Rozpočet na zimu už je vyčerpaný, a to nás ještě čeká nejméně měsíc. "Za leden jsme nevyjeli jenom třikrát. Loni jsme utratili za zimu 166 miliónu a teď už jsme přes tuhle částku," uvedl šéf silničářů kraje Vysočina Radovan Necid.Naopak spokojeni jsou otužilci. Ledové koupele zažívají letos boom. Jana Štefánková z Třebíčska si je užívá každý den. "Vlastně se vracíme ke kořenům. To, co dělávaly naše babičky, chodívaly bosky, chodívaly v zimě, nebyly tak oblečené a byly daleko odolnější," popsala otužilkyně.Díky ledovým koupelím se otužilci prý v zimě nemusí tolik oblékat a až tak je netrápí mrazy. To se jim bude v následujících dnech hodit. Blíží se totiž takzvaná bestie z východu. Klimatický jev, který k nám z Arktidy a Skandinávie přinese extrémní mrazy a silné sněžení.

Související obsah"Rtuť teploměru bude klesat až k - 20 stupňům. Vydatně by mělo sněžit v noci z neděle na pondělí. Hlavně na jižní polovině republiky by mohlo připadnout až 25 centimetrů sněhu," dodala Honsová.V Česku by tohle počasí mělo vydržet zhruba do pátku. Navíc kromě mrazů a sněžení už od dnešní noci hrozí podle varování meteorologů i silná ledovka. Nejhorší situace by měla být na východě Moravy.

mb, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události