Počasí

Hádky kvůli sněžení: Můžou za kolaps na dálnici D1 silničáři, nebo kamiony?

Hádky kvůli sněžení: Můžou za kolaps na dálnici D1 silničáři, nebo kamiony?
Zdroj: ŘSD

A je to tady zase: Silné sněžení v noci na pondělí na dlouhé hodiny paralyzovalo dopravu na D1 a zkomplikovalo provoz i na dalších českých dálnicích. Řidiči se zlobí na silničáře, ale Ředitelství silnic a dálnic se brání. Za spoustu problémů prý můžou samotní šoféři - zvlášť kamioňáci, kteří se na dálnici zbytečně hrnou do levého pruhu a mnohdy tak zablokují průjezd všem, včetně vozů údržby.

Česko zasypal nový sníh a přišlo to, co se na naší nejvytíženější dálnici děje každou zimu: stopka na dlouhé hodiny, odstavené a zapadlé kamiony, nekonečné kolony.

Řidiči hudrují, že silničáři tradičně zaspali. A silničáři se brání, že nemohou dělat víc.

"V rámci zimní údržby je všechna naše technika přes celou noc v plné pohotovosti," vzkázalo nespokojeným motoristům Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). A zveřejnilo fotky, které mají vysvětlovat, proč všechny sypače nedojely tam, kam měly:

V rmci zimn drby je vechna nae technika pes celou noc v pln pohotovosti Jzda kamion v levm pruhu bohuel...

Zveejnil(a) editelstv silnic a dlnic - SD dne Pondl 8. nora 2021

Mnozí kamioňáci se totiž rozhodli zasypaný nebo ucpaný pravý pruh projet tím levým. A i tam se nakonec zasekli. V takovou chvíli už pak kolem nich nikdo neprojede. Ani sypač. "Jízda kamionů v levém pruhu bohužel komplikovala průjezd našich sypačů. Během dnešní noci se tyto situace odehrály minimálně na 4 místech na našich komunikacích," doplňuje ŘSD.

Související obsah

Ale vysvětlujte to řidičům, kteří od nočních hodin vězeli v kolonách.

"V plné pohotovosti celou noc teď tu o karkulce…"

"Nevím, jak u vás, ale u nás je "celá noc" zhruba od 6 ráno. Do té doby ani ťuk…"

"Já projel 4 okresy, vyjížděl jsem ráno v půl šestý a dneska jsem ještě sypač neviděl. Jen obecní multikáry co hrabaly chodníky. A ani ta silnice nevypadala, že by sypač viděla…"

"Ráno od sjezdu na Loket až k sjezdu na Říčany jsme nepotkali jediný sypač. Jediné, co nás celkem zaskočilo, bylo to že nás ve směru na Prahu zastavila PČR a tlumočili nám že jedou v protisměru posypové vozy, mimochodem byly 4. Po ujetí cca 7 km bylo po radosti.... Pouze 7 km byli schopni uklidit.... neuvěřitelný…"

Tak zní některé komentáře a zkušenosti řidičů z dnešní noci a rána. Jsou ale i řidiči, kteří se silničářů zastávají:

"Stačilo by, kdyby řidiči kamionů zůstali v pravém pruhu. Když se sypač někde zasekne, tak ho logicky nepotkáš…"

"Já vás musím dneska pochválit. Z 29. km D1 na Prahu vše průjezdné (cca 6:30 ráno) do té doby, než vyjeli všichni ostatní a zablokovali to Každopádně 2 sypače v protisměru zablokované v koloně mezi 25. - 30. km na Brno díky kamionům. Takže jestli tu někdo řve na sypače, měl by vinit spíše kamioňáky, kteří si myslí, že levej je průjezdnej, když v ostatních to nejede...a pak ejhle, tady to taky nejede…"

Související obsah

Další problémy způsobili kamioňáci, kteří přímo v kolonách na dálnici museli zahájit povinnou přestávku - podívejte se na reportáž z D1:

Výsledkem každopádně byl opět kolaps. Policisté museli dálnici D1 nárazově uzavírat ještě během dopoledne kvůli postupnému vyprošťování uvízlých vozidel.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události