řidiči

Tvrdě proti šílencům za volantem. V Rakousku začnou zabavovat auta!

Tvrdě proti šílencům za volantem. V Rakousku začnou zabavovat auta!
Zdroj: Profimedia

Pokuty až 130 tisíc korun nebo dokonce rovnou zabavení auta. V Rakousku chtějí ještě přitvrdit v boji proti šílenství na silnicích. Vláda navrhuje velmi tvrdé postihy.

Už teď není radno si s rakouskými policisty zahrávat. A brzy ještě přitvrdí. Ministryně dopravy Leonore Gewesslerová představila balíček opatření, který schválila vláda a který má zvýšit bezpečnost v silničním provozu. A Rakousko chce jít cestou represí, nejpozději do konce letošního roku zavede drsné tresty hlavně pro agresivní řidiče.

Největším problémem rakouských silnici a dálnic je porušování rychlostních limitů nadměrná rychlost je stále hlavním problémem rakouských silnic. A tak se přitvrzení dotkne hlavně řidičů, kteří neumí udržet nohu na plynu v klidu.

Nejhorší tresty vláda navrhuje pro ty, kdo se na silnicích zapojí do nelegálního závodění nebo překročí povolenou rychlost o víc než 80 km/h. Takoví piráti podle návrhu rovnou přijdou o auto. Kromě toho hrozí pokuty dvojnásobné pokuty než dosud, tedy až do výše 5000 eur, což je v přepočtu více než 130 tisíc korun.

Související obsah

"Dosavadní tresty často nefungují. Nedokážou odradit pachatele, kteří jsou nepoučitelní a pravidla porušují opakovaně," cituje ministryni dopravy rakouský deník Neue.

Balíček má pět bodů. Pokuty budou standardizovány v celém Rakousku a maximální výše bude dvojnásobná. Zdvojnásobí se i doba, na kterou je možné odebrat řidičský průkaz.

V případě opakování přestupků čeká řidiče psychologické vyšetření, které by mělo určit, zda je vůbec chopen účastnit se provozu.

A v nejvážnějších případech budou úřady prostě zabavovat auta.

Ještě je třeba vyjasnit, co se stane, pokud vozidlo nepatří řidiči, ale třetí osobě, připomíná deník.

Související obsah

Některá přísnější opatření by měla být schválena co nejdříve a platit by mohla dokonce už před létem. Konfiskaci vozidel chce vláda dořešit do konce roku. Podle expertů by to mohlo na "závodníky" platit, protože ti často bývají do do svých aut "zamilovaní".

Podle ministryně nejde jen o represivní, ale i o preventivní opatření. "Lidé, kteří zemřou při dopravních nehodách, nejsou jen číslem ve statistice,“ podotkla Gewesslerová s tím, že počty tragických nehod nelze přehlížet. Cílem je snížit počet úmrtí na polovinu.

Související obsah

Rakouští dopraví experti ale tvrdí, že by zpřísnění mělo být ještě razantnější. Navrhovaný balíček je prý jen první krokem, za kterým mají následovat další. Někteří odborníci by auta zabavovali už za překročení limitů o 40 km/h. Pro další zpřísňování je i rakouský automotoklub ÖAMTC. Ministryně Gewesslerová už také potvrdila, že chystá další "rozsáhlá opatření".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidiči

Důležité Události