Domácí

Zákon umožňuje dražit vraky. Podle některých měst se to ale nevyplatí

Novela silničního zákona sice umožňuje městům dražit odtažená a opuštěná auta, ale spousta měst, například Karlovy Vary a Liberec, to odmítá. Prý se jim to nevyplatí. Auta s propadlou technickou, ke kterým se jejich majitelé nemají, může město odtáhnout. Jinak by v ulicích překážela a blokovala potřebná a hlavně nedostatková parkovací místa.

Zákon teď umožňuje odtažená auta i dražit a vydělat na tom. Na odstavném parkovišti v Karlových Varech jich teď stojí 30. Ale Magistrát jejich dražbu odmítá. "To, co odtáhneme, to nevykazuje známky toho, že by to bylo v dražbě zatím prodatelné. Nemáme vozidlo, které by se dalo v dražbě nějak rozumně zpeněžit," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Štáb TV Nova nechal jedno z aut odtahovou službou zvednout nahoru, následně ho ohodnotil odborník. "Magistrátu se vůbec nemůžu divit. Protože ta auta jsou naprosto bezcenná. Možná bych řekl, že ta likvidace je náročnější než vlastní hodnota toho vozu," zhodnotil majitel autoservisu Lukáš Kejval.

Ani v Liberci nejsou zatím dražbám odtažených aut příliš nakloněni. "Osobně jsem poměrně skeptický k tomu, že vydražená vozidla nám nějakým způsobem budou sanovat ty náklady. Za druhé mám trochu obavu z toho, že ty autovraky se opět vrátí někam do jiné části města," sdělil člen městské rády v Liberci Petr Žídek (ODS).

Související obsah

Naopak Bohumín už dražby využil. "Zájem ze strany veřejnosti byl velký. My jsme dražili čtyři automobily. A tyto se vydražily za celkovou částku 10 tisíc korun," řekla mluvčí městského úřadu v Bohumíně Jana Končítková.

A stejně chtějí postupovat i v Ostrově. Pokud se ale městům nepodaří auta prodat, musí je nechat ekologicky zlikvidovat.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události