Domácí

Vyplnili jste při nákupu dálniční známky neexistující SPZ? Peníze bude možné vracet

Vyplnili jste při nákupu dálniční známky neexistující SPZ? Peníze bude možné vracet
Zdroj: eDalnice.cz

V Česku letošního roku je možné pořídit pouze elektronické dálniční známky. V souvislosti s nákupem mohlo dojít k tomu, že nakupující špatně vyplnil SPZ. Někteří řidiči teď budou mít možnost získat peníze zpět, netýká se to ale všech, kteří udělají chybu.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravil ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR a státním podnikem CENDIS postup pro situace, kdy došlo omylem k nákupu elektronické dálniční známky na neexistující SPZ.

Lidé tak budou mít nově možnost získat peníze zpět, týká se to ale pouze těch, kteří udělali chybu a zaregistrovali neexistující SPZ. Týká se to i těch, kteří zadali špatně zemi registrace vozidla. Pokud ale někdo chybně pořídil dálniční známku na existující SPZ, nárok na vrácení peněz nemá.

"Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Navíc chybí možnost, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla," vysvětlila Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů SFDI.

Odhadem bude možné podávat žádosti od poloviny dubna, vrácení peněz se bude týkat i dřívějších chybných nákupů.

Související obsah

"Zákazníci podají žádost o vrácení úhrady časového poplatku, který doloží prostou kopií svého technického průkazu, ze které bude patrná SPZ vozidla, zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Po obdržení žádosti nechá SFDI na Ministerstvu dopravy ověřit existenci, respektive neexistenci SPZ a následně vrátí úhradu časového poplatku na účet, ze kterého byla úhrada provedena," popsal mluvčí projektu eDálnice Matin Opatrný.

Nárok na vrácení peněz bude možné zavést až poté, co budou připraveny právní podklady, proběhne změna obchodních podmínek a upraví se systém.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události