Domácí

Lockdown žene zvěř i na neobvyklá místa. Srážek s auty rychle přibývá

V poslední době přibývá dopravních nehod, při kterých se auto srazí se zvěří. Podle myslivců za to může i lockdown. Lidé častěji chodí do přírody, zvěř kvůli tomu nemá klid a více migruje. Řidiči se tak můžou setkat se zvířaty i v místech, kde to není obvyklé.

Střetů aut se zvěří teď přibývá. Takových nehod vyšetřují policisté během dne i kolem padesáti. Jen na jihu Čech vyjížděli během jedné hodiny k sedmi srážkám. "Ten počet je skutečně nějakých pět, šest střetů. Je to ve své podstatě každodenní záležitost," přiznává policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle myslivců divoká zvěř kvůli lockdownu více migruje. Do přírody totiž chodí na procházky mnohem více lidí. "Zvěř prostě nemá klid a jakmile je vyrušena, tak se celé ty skupiny srnčí zvěře dávají do pohybu a stěhují se na jiné místo," tvrdí myslivec Václav Ficl.

A za častější střety na silnicích může paradoxně i řidší provoz. Podle dopravního experta prázdné silnice řidiče vybízejí k rychlejší jízdě a srážce pak nedokážou zabránit. "Těch vozidel je na silnicích méně a každý využívá tu volnou komunikaci k rychlejší jízdě. Čím vyšší rychlostí jedeme, tím méně věcí postřehneme v té krajině," varuje koordinátor BESIP Václav Kovář.

Související obsah

"Řidič má zachovat chladnou hlavu, má začít tvrdě brzdit. Důležité je nikam neuhýbat volantem, držet si rovný směr," radí při setkání se zvěří Kovář. Nehodu vyfoťte pro pojišťovnu hned na místě. Ideálně pořiďte i obrázek sražené zvěře. Fotografie následně přiložte k vyplněnému euroformuláři.

Bez fotodokumentace vám pojišťovna nemusí nehodu uznat. Ke střetu se zvěří je také vždy nutné přivolat policii. Pokud si řidič sražené zvíře odveze, může být obviněn z pytláctví. A za to hrozí pokuta i vězení.

Myslivci se snaží střetům zabránit pomocí odrazek nebo pachových návnad u silnic. Ani to ale není stoprocentní.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události