Bezpečnost

Děsivá nehoda byla "jen" provokace. Šokující video má změnit chování řidičů

Na sociálních sítích se v posledních dnech objevily šokující videa zachycující děsivou srážku - dvě auta srazila kočárek, otec stačil v poslední chvíli uskočit. Reakce na sítích i v komentářích pod články přišla okamžitě. Lidé řešili, kdo nehodu zavinil. Ve skutečnosti se ale vůbec nestala. Podívejte se na odhalení skutečného původu záběrů v úvodní reportáži.

První video zachycovalo divokou jízdu mladé posádky v osobním voze. Druhé pocházelo z kamery v kabině řidiče nákladního auta. Závěr byl opravdu mrazivý - auta se blížila k chodci tlačícímu kočárek. A přišel náraz…

Videa byla vydařenou virální provokací, která měla upozornit na start kampaně Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Cílem simulované nehody bylo nejen upozornit na fenomén nepřiměřené jízdy, ale posloužila i jako sonda do vnímání české společnosti ve vztahu k nepřiměřené rychlosti. "Těmi videi se simulovanou nehodou jsme sledovali dva cíle: za prvé jsme chtěli přitáhnout k tématu nepřiměřené rychlosti mladé lidi, kteří by běžné osvětové kampaně spíše nesledovali, a za druhé bylo naším záměrem získat data z diskusí na sociálních sítích a zjistit, jakým způsobem se Češi k rychlé jízdě vlastně vztahují. Takže je to start kampaně i výzkum zároveň,“ říká autor videí, dokumentarista Vít Klusák.

Související obsah


 

Na sociálních sítích i v komentářích pod články lidé řešili především to, kdo nehodu zavinil. Část publika poukazovala na posádku osobního auta, která jela nepřiměřenou rychlostí. Velká část lidí se ale naopak mladých řidičů zastávala a vinila z nehody doprovod kočárku, který přebíhal silnici mimo přechod pro chodce. Přestože se objevily i pochybnosti o původu videa, zaznívala také varování, že k podobné situaci může dojít.

"Média se na nás často s podobnými záběry obrací s žádostí o komentář. Jejich zveřejňování může být pro spoustu lidí odstrašujícím příkladem. Jsou ale bohužel i důkazem toho, že řada řidičů dnes a denně jezdí na hraně rizika a bezohledně vůči ostatním. Zazmatkovat může každý, kdyby však řidič ve videu u mladé posádky jel pomaleji, měl by dostatek času zareagovat a napravit nejen svou chybu, ale i chybu chodce s kočárkem. Průjezd zdánlivě přehledným úsekem se může náhle změnit v krizovou situaci a rozdíl například 10 km/h na tachometru pak může být hranicí mezi tím, že se situaci večer s úlevou zasměju, a tím, že někdo přijde o život,“ doplňuje k videím vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Související obsah

Kampaň České asociace pojišťoven a Besipu "Zpomal, dokud není skutečně pozdě", která startuje v červnu, je zaměřená proti nepřiměřené rychlosti, má upozorňovat, že příčinou nejtragičtějších nehod na našich silnicích je pošetilý boj s časem. A chce od základu změnit chování českých řidičů.

Vyniká na české poměry nejen svým pojetím, ale i rozsahem. Kromě dokumentu a virálních videí ji doplní i televizní a rozhlasové spoty. Na projektu spolupracuje i policie a podporu poskytla také řada odborníků z oblasti dopravního výzkumu, dopravní bezpečnosti, psychologie nebo zástupci záchranných složek a influencerů na sociálních sítích. Do kampaně se zapojili i automobiloví nadšenci nebo známé osobnosti ze světa kultury.

Kampaň je částečně financována z Fondu zábrany škod ve výši zhruba 45 milionů korun bez DPH. Na preventivní aktivitě se podílí také Besip, a to vysíláním spotů v televizích a na rádiových stanicích za necelých 21,5 milionu korun, organizací regionálních eventů pro veřejnost a spoluvytvářením obsahu kampaně.

Související obsah

Nepřizpůsobení rychlosti může za 40 procent nehod, které končí smrtí, přitom rychlost pravidelně překračuje 86 procent řidičů. Důvodem je spěch a to, že řidiči chtějí dojet do cíle co nejrychleji, k čemuž se přiznává 43 procent z nich. Vyplývá to z dopravních statistik policie a výzkumu na nepřiměřenou rychlost společnosti Behavio. "Každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal, a snažil se ji vyřešit tím, že na to v autě šlápnul. Musíme si uvědomit, že to je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů navíc rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme,“ podotýká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Vyvrcholením celé kampaně bude uvedení celovečerního dokumentu Víta Klusáka o vinících vážných dopravních nehod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události