Domácí

Mýto v Praze? Schválený Klimatický plán s ním počítá, opozice je proti

Mýto v Praze? Schválený Klimatický plán s ním počítá, opozice je proti
Zdroj: TV Nova

Praha plánuje zavedení mýta pro vjezd do širšího centra města. Jedná se o součást nového Klimatického plánu, který schválili koncem dubna pražští zastupitelé. Praha chce snížit emise oxidu uhličitého a ochraňovat životní prostředí.

Pražští zastupitelé na konci dubna schválili klimatickou strategii města, kterou chce Praha do roku 2030 snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Dokument navrhuje 69 opatření, včetně zavedení mýta pro vjezd do širšího centra.


Praha plánuje zavedení mýta už od roku 2025. Zatím jde však pouze o plán, který by měl být zprovozněn až příštím vedením metropole. Podle CNN Prima News plán udržitelné mobility Prahy a okolí počítá od roku 2025 se zavedením systému zpoplatnění automobilové dopravy na základě ujeté vzdálenosti.

Související obsah

Možnosti nastavení systému posoudila v roce 2020 studie proveditelnosti, která doporučila nejprve zpoplatnit území cca 10 km2, do kterého zajíždí více než 500 tisíc vozidel. Na elektromobily by se poplatek nejspíš nevztahoval, naopak za starší auta s větší emisní zátěží by si řidiči připlatili.


Zavedení mýta se nelíbí opozici, a to zejména ODS, která ho považuje za nesmyslné a nemožné. Naopak primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tvrdí, že se Pražané na zavedení mýta těší.

Související obsah

"Mýto v Praze? Do budoucna se Praha mýtu nevyhne. Bez této veřejně známé podmínky totiž nejde zkolaudovat okruh. To v ODS samozřejmě dobře vědí a s mýtem za daných podmínek souhlasili i dva dřívější primátoři ODS," uvedl primátor na Twitteru.


"Příště nás alespoň označte, když nás opět pomlouváte. Tolik energie, zaplacených lidí z našich daní, kteří řeší mýto místo toho, aby se konečně dokončil okruh. Tohle opravdu není priorita Prahy. Opět manipulujete a vytrhujete věci z kontextu," reagoval na Hřibův komentář starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Města a kraj si stěžují na zpoplatněnou dálnici. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události