Domácí

Váhy budou zabudované v silnicích. Kamiony převážející dřevo je totiž ničí

Více než třetina kamionů převážejících dřevo jezdí přetížených a ničí tak silnice. Kraj Vysočina chce proto nově kontrolovat porušování předpisů i za pomoci vah zabudovaných přímo v cestách. Navíc chce po ministerstvu dopravy, aby omezilo nebo úplně zrušilo vydávání výjimek ohledně navyšování hmotnosti kamionů.

Kamiony přeplněné kůrovcovým dřevem. Silnice pod jejich koly trpí. Předpisy porušuje více než třetina kontrolovaných řidičů kamionu. Škoda na silnicích jenom na Vysočině jdou do milionů korun ročně.

"Jeden přetížený kamion na té silnici dokáže napáchat škodu, jako když po ní přejede 16 tisíc aut," popsal Vítězslav Schrek (ODS), hejtman Kraje Vysočina. "Největší problém je s přetížením vozidla a také s dodržením limitu," vysvětlil Miloš Trojánek, policejní ředitel v Kraji Vysočina.

Související obsah

Například řidič kamionu ve videu porušil předpisy. Náklad měl vyšší o 25 centimetrů a postihla ho pokuta. "To jsem si nepohlídal sám. Vysbírával jsem poslední klacky z lesa," řekl pokutovaný řidič.

Kontroly zatím mohou policisté provádět jen na několika málo místech. To by se ale mělo do dvou let změnit. "V současné době provádíme rekonstrukce silnic a bude možné na těchto místech vážit," dodal Miroslav Houška (KDU-ČSL), náměstek Kraje Vysočina.

Související obsah

"V silnicích jsou zabudovány přímo smyčky, přes které se to vážení provádí," nastínil Houška. Řada firem si zaplatí několik tisíc korun navíc a kamiony díky tomu může přetížit díky výjimce Ministerstva dopravy.

"Aby jeden papír za nějaké peníze nahradil to, že může ničit to nedává logiku," dodal Schrek. Asociace krajů bude chtít po ministerstvu dopravy, aby vydávání těchto výjimek zrušilo nebo alespoň omezilo.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události