Dovolená

Autem do Chorvatska: VELKÝ PŘEHLED, na co se před cestou připravit

Autem do Chorvatska: VELKÝ PŘEHLED, na co se před cestou připravit
Zdroj: Getty Images

Chorvatsko patří jednoznačně k nejoblíbenějším letním destinacím českých turistů. Před pandemií na Jadran mířilo každý rok až 800.000 českých turistů, přičemž více než 80 % vlastním vozem. Vloni dorazilo do Chorvatska jen asi 60 % běžného počtu turistů, letos odhady hovoří o meziročním nárůstu o 20 až 25 %. A pro Čechy to opět bude hlavní cíl. Podívejte se, na co se před cestou připravit.

Ubytování

Experti ÚAMK navštívili Chorvatsko už před sezónou a na testovací otázku – máte volné místo ubytování v červenci nebo srpnu? – dostali skoro jednotnou odpověď: Jsme vyprodaní. Volné místo se dá najít většinou jedině, když někdo odřekne. Přece jen větší šance je v hotelích (ty "covid čisté" jsou speciálně označeny), nebo v méně turisticky atraktivních místech u soukromých ubytovatelů. Ceny většinou zůstávají na loňské úrovni.

Pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot se před oficiálním začátkem letní turistické sezóny (15. června) v Chorvatsku lehce zvedly. Z průměrných asi 9 kuna za litr (nákup 1 kuna = 3,5 Kč) na průměrných 10,2 kuny za litr nafty a 10,5 kuny za litr benzínu. V přepočtu tedy ceny poskočily o 3 až 3,50 Kč na litr, a zdá se, že ještě o něco málo povyrostou. Na dálnicích na některých čerpacích stanicích zaplatíte za litr nafty až 11,6 kuna.

Ceny litru nafty na cestě přes Slovensko a Maďarsko:

Slovensko: 1,2-1,3 euro

Maďarsko: 436 forintů

Chorvatsko: 10,2 kuna

Ať zvolíte klasickou cestu k Jadranu přes Rakousko a Slovinsko, nebo Slovensko a Maďarsko, ve všech těchto zemích budete v průměru tankovat za větší částky než v Česku. Posádka ÚAMK zvolila druhou trasu: Na Slovensku je cena asi 32 Kč za litr nafty, v Maďarsku natankujete litr nafty o něco levněji - za 436,9 forintu, tedy 31,57 Kč.

Související obsah

Kolony na dálnicích

Nejhorší úsek z 1076 km dlouhé cesty z Prahy přes Slovensko a Maďarsko na chorvatský ostrov Čiovo je jednoznačně D1 z Prahy do Brna. Nejvyšší počet omezení vzhledem k rekonstrukci páteřní komunikace je znát. Nic podobného dál už nezažijete.


Příklady celkových vzdáleností:

Praha-Rijeka: 842

Praha-Poreč: 880 km

Praha-Zadar: 977 km

Praha- ostrov Čiovo: 1076 km

Praha-Split: 1100 km

Praha-Makarská: 1138 km

Na úseku Brno – Bratislava a při průjezdu hlavním městem Slovenska se připravte na další omezení, ale zdaleka ne tak dlouhé. Slovensko-maďarské hranice při testovací jízdě nikdo nekontroloval, průjezd Maďarskem neomezoval.

"Chytáky" na cestě

Přesto na jedno chtějí odborníci ÚAMK upozornit: Dálnice od hranice směr Györ je dálnicí s maximální rychlostí 130 km/h, ovšem jakmile z ní odbočíte směrem Csorna/Szombathely, pozor. Vypadá to jako dálnice, ale je to jen rychlostní silnice s omezenou rychlostí na 110 km/h. "Takže když s překvapením zjistíte, že jste takový "rychlík“, že všechny předjíždíte, ve skutečnosti jen nedodržujete předpisy," varuje ÚAMK.

Ceny 7/10denních dálničních známek:

Maďarsko: 420 Kč

Rakousko: 9,50 eur

Slovensko: 10 eur

Slovinsko: 480 Kč

Mýtné na chorvatské dálnici E65/71:

Trasa Letenye/Goričan-Svata Helena: 44 kuna

Trasa Zagreb-Prgomet/Vrpolje: 167/159 kuna

Před maďarsko-chorvatským přechodem Goriča/Letenye pozor na rozdvojení cesty - směr Záhřeb, nebo směr slovinská Ljubljana. Když zvolíte druhou trasu přes Slovinsko, čeká vás nemilé překvapení v podobě povinnosti zaplatit dost drahou (480 Kč) dálniční známku. Proto volte směr Záhřeb.

Na přechodu vás čeká kontrola pasů nebo občanských průkazů, elektronického vstupního listu (entercroatia.chr v češtině) a někdy i technického průkazu cenově dražšího osobního vozu. Zdržení je 5 až 10 minut, zkrátit ho můžete vyplněním vstupního listu v předstihu. Není komplikovaný a tak je na místě ho vyplnit a odeslat elektronicky už z Česka.

Pozor na vstupní list

Experti ÚAMK upozorňují, že online vyplnění vstupního listu může být rébusem. Je v něm speciální kolonka, která dovoluje uložit PDF dokumentu požadovaného pro vstup – potvrzení o očkování, prodělání covidu (po dobu 180 dnů), PCR nebo antigenního testu. "Tyto dokumenty se někdy nedaří poslat proto, že jsou ve velkém formátu, proto je přeformátujte na menší dokument. Prakticky okamžitě přijde elektronicky odpověď s přiděleným číslem. S ním na hranicích policista pracuje," radí ÚAMK s tím, že je možné, že se během léta vyplňování ještě zjednoduší.

Související obsah

Poslední úsek v Chorvatsku

Za hraničním přechodem najedete na dálnici směr Záhřeb, která byla na desítce kilometrů ještě v květnu zúžena do jednoho pruhu, ale už v prvním týdnu června byla opravena a jezdí se tedy opět ve dvou pruzích. Chorvati tradičně dělají maximum proto, aby v letním provozu žádná omezení na dálnicích nebyla, také až do Splitu žádné nepotkáte.

Na úseku od mýtnice Záhřeb Lučko směr Split nebo dál na oblíbenou Makarskou se ale v jakýkoliv den dálnice přece jen zahušťuje. Proud turistů směřujících přes Maďarsko nebo Slovinsko se zde spojuje a přidávají se i domácí. Zvláště o sobotách jsou pak dálnice plné. "A to nemluvě o pobřežní silnici, tedy Jadranské magistrále směr Omiš, Makarská a dále na jih. Žádnou výjimkou nejsou policejní radary za civilně vyhlížejícími vozy," doplňuje ÚAMK.

Parkování a pokuty

S cestováním a plnými silnicemi souvisí další cestovatelský problém – parkování. Chorvatské úřady v každém městě a městečku na pobřeží s parkováním bojují a zřizují placená parkoviště. Stále častěji se objevuje možnost zaplatit prostřednictvím SMS:

Ceny za hodinu parkování se pohybují od výjimečně nízkých 6 kuna za hodinu až do 50 kuna za hodinu například v Dubrovníku. Průměrná cena je 10 až 15 kuna.

Parkování "na divoko" se nevyplácí. Za stěračem se může objevit červená poštovní poukázka s pokutou, kterou je radno co nejdříve zaplatit na místní poště, protože v řadě míst se po pár dnech sazba zvyšuje až na dvojnásobek. A mezi Chorvatskem a ČR celkem dobře funguje přeshraniční vymáhání pokut. Experti ÚAMK nedoporučují ani ignorovat například žluté vlnité čáry na krajích vozovky. Místní úřady si pokutami doplňují kasu velmi důsledně.

Netradiční pravidlo i chování řidičů

Co může trochu překvapit na dálnicích, je pravidelné snižování rychlosti na každém dálničním mostě obvykle na 100 km/h. Chorvatští řidiči také mimořádně neradi používají směrová světla, takže najednou zahnou, a vy to vůbec nečekáte. I na kruhových křižovatkách si na to prostě musíte zvyknout.   

Ceny v Chorvatsku

Cenách základních potravin v obchodech od loňska nijak zásadně nerostly, i tak jsou ale o něco vyšší než u nás. Pokud potřebujete ušetřit, zamiřte do velkých suopermatketů Lidl, Plodine, Konzum, Tommy atd.


Ceny některých potravin v Chorvatsku:

Mléko 1 l: 12 kuna

Chléb: 7-9 kuna

Máslo: 15 kuna

0,7 l vína: od 20 kuna

0,5 litru piva, plechovka: 5-9 kuna

1 chlazená ryba: od 30 kuna

V restauraci vyjde jedna pizza od asi 60-70 kuna, ryby od 90-100 kuna, kopeček zmrzliny od 10 kuna a přibližně stejně vyjde jedna káva. Závisí na místě, restauraci.


Ceny některých jídel v restauracích:

Pizza: od 50-80 kuna

Olihně na grilu: od 100 do 130 kuna/1 porce

Smažené ančovičky: od 50 kuna

Zelný salát: od 30-40 kuna

Poplatky u lékaře

Zdravotní ošetření na rychlé pomoci je zdarma, v nemocnici platíte přinejmenším administrativní poplatek 30 kuna, ale případně i samotný zákrok. Je velmi důležité rozlišit, zda jde o veřejné zdravotní zařízení, nebo soukromé. V druhém případě platíte vše. Předpis od lékaře do lékárny vlastně neexistuje, takže si všechny léky hradíte. Při návštěvě zdravotnických zařízení je vyžadováno potvrzení, že nemáte covid.


Pravidla a povinnost související s covidem

Prodejny jsou společně s veřejnou dopravou vlastně jedinými místy, kde reálně platí povinnost nosit roušku. Rozestupy na plážích přes množství výstražných cedulí nikdo nedodržuje. Stínu je málo, a tak si k vám zvláště o volných dnech místní rodinka doslova "přilehne".

Související obsah

Při cestě zpět asi nejvíce překvapí oficiální povinnosti pro návrat: Slovensko pro cestovatele zavádí povinnou elektronickou registraci na eHranica.sk. České úřady postupují podle takzvaného "semaforu". Chorvatsko, Slovensko i Maďarsko je aktuálně zelené, takže cestující mohou do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení.
Třeba Slovinsko (oranžové - střední riziko nákazy), Bosna a Hercegovina nebo Černá Hora (tmavě červené - velmi vysoké riziko nákazy) ale patří mezi rizikovější země - podívejte se: jaká pravidla aktuálně platí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události