Domácí

Zájemci o řidičák mají smůlu. Autoškoly přes prázdniny hlásí plno

Jestli jste si chtěli udělat řidičský průkaz přes prázdniny, máte zřejmě smůlu. Autoškoly totiž hlásí plno. Navíc kurzy jsou až o třetinu dražší než před začátkem pandemie.

Anna a Vanesa jsou kamarádky z Chlumce nedaleko Ústí nad Labem. Je jim 17 let, ale kurz v autoškole si raději zajistily už před několika měsíci, aby mohly sednout za volant hned, jak budou plnoleté.

"Já jsem čekala asi půl roku, než mě vzali do kurzu, protože to bylo hodně narvaný. Lidí je hodně," svěřila se televizi Nova Vanesa. "Zapsat jsem se chtěla dřív, aby nebyly komplikace a abych se dostala včas," doplnila ji Anna.

Kdyby do autoškoly přišly teď, na mnoha místech by je nevzaly. Mají plno a kurzy jsou často beznadějně obsazené na dva měsíce dopředu. "Teď těch zájemců je strašně moc, zahajovali jsme koncem května 30 lidí a budeme zahajovat zase až v září," uvedl majitel chlumecké autoškoly Jaromír Miltner.

Související obsah

"Ten zájem je opravdu vyšší. Jsme před pandemií byli schopni uspokojit tak 35 lidí měsíčně, ten nárůst je tak na 50 lidí měsíčně, kdybychom na to měli kapacitu," prozradil majitel ústecké autoškoly Jiří Petružálek.

A to není jediný zádrhel. Zájemci si oproti loňsku připlatí někde až čtyři tisíce. Například v Praze se zvedla cena ze 14 až na 18 tisíc korun. Ceny rostly i v menších městech. "Jak jsme nemohli podnikat, tak jsme museli platit leasingy, nájmy, takže ty ceny šly nahoru. Asi tak o 1500," uvedl Miltner.

Související obsah

A aby toho nebylo málo, ve většině měst v Česku navíc chybí zkušební komisaři. Takže i když seženete volné místo v autoškole, ještě to ani zdaleka neznamená, že od září jezdíte. "V některých případech na závěrečné zkoušky pro žáky čekáme i pět týdnů," řekl provozovatel pardubické autoškoly Tomáš Pelikán.

Kvůli stoupajícím cenám pohonných hmot je pravděpodobné, že zdražování kurzů ještě není u konce.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události