Autoškoly

Třikrát a dost. Zákon omezí možnost získat řidičák, mění systém zkoušek

Třikrát a dost. Zákon omezí možnost získat řidičák, mění systém zkoušek
Zdroj: Profimedia

Jestliže žadatel o řidičský průkaz napoprvé neuspěje u zkoušky, dostane už jen dva další pokusy. Když ani jeden z nich nezvládne, bude muset opakovat část výuky a notoričtí "propadlíci" budou muset opakovat dokonce celou autoškolu. Počítá s tím novela zákona, která prošla Sněmovnou.

Žáci autoškol měli dosud neomezený počet pokusů na splnění závěrečných zkoušek. Stačilo, aby "reparát" stihli do pěti dnů od posledního pokusu a do půl roku od skončení autoškoly.

Od 1. července však o tuto možnost nejspíš přijdou. Poslanci schválili novelu, která počet pokusů na zvládnutí zkoušek omezuje na tři. Vloni změnu podpořila vláda, teď předpis ještě musí projednat Senát.

Pokud návrh projde, člověk, který absolvoval výuku v autoškole, bude mít jen tři pokusy na získání řidičáku. Když některou část zkoušky nezvládne ani napotřetí, bude si muset zopakovat danou část - teorii nebo praktický výcvik. Teprve potom dostane u zkoušek novou šanci na další tři pokusy.

Když zkoušku znovu třikrát "zvorá", bude muset opakovat celý kurz. Autoškoly ale tvrdí, že takových "zoufalých případů" je mezi uchazeči o řidičské oprávnění minimum, většině by měly tři pokusy stačit.

Související obsah

Podle předkladatelů návrhu některé autoškoly neomezený počet pokusů zneužívaly: žáky prý úmyslně připravily na zkoušku nedostatečně, nebo měly dohodu s komisařem, aby žáky u zkoušky "potopil" a ony pak inkasovaly platby za testy několikrát, pokaždé znovu za další pokus.

Není ale jasné, jak má tohle novela odbourat, když nově bude muset propadlík zaplatit kromě nové zkoušky opakovaně i část výuky, nebo rovnou celý kurz.

Omezení počtu pokusů má každopádně vést k tomu, aby byla příprava žáků na zkoušky kvalitnější. A také zabránit zahlcení systému. Velký nápor se očekává poté, co se rozvolní současná opatření, která teď konání závěrečných zkoušek nedovolují.

Související obsah

U žadatelů o řidičák na motorku by se měly více oddělit dvě části praktické zkoušky (první část na cvičné ploše nebo v minimální provozu a druhá v plném provozu) tak, aby každá z nich byla hodnocena samostatně. Pokud by budoucí motorkář nezvládl jen jednu část zkoušky, nemusel by už následně opakovat obě.

Související obsah

Kromě pravidla "třikrát a dost" se v Česku uvažuje i o zavedení řidičáku na zkoušku a autoškoly i dopravní experti opakovaně volají po zpřísňování současné úrovně testů, které podle nich budoucí řidiče dostatečně neprověří.

Současná opatření v autoškolách mohou zdržet až desítky tisíc žadatelů o řidičák, čekání na zkoušky se protáhne až o několik měsíců:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoškoly

Důležité Události