Domácí

Obcím vadí projíždění kamionů po jejich silnicích. Chtějí změnu zákona

Obyvatelům obce Kožušany-Tážaly u Olomouce vadí projíždějící kamiony, které porušují zákaz. Sepsali kvůli nim petici a požadují změnu legislativy. Změnu zákona nyní žádají i ostatní obce v Česku.

Nesnesitelný hluk, výfukové plyny či velmi nebezpečné dopravní situace trápí obyvatele obce Kožušany-Tážaly. Ve vesnici se tedy rozhodli požadovat peticí zákaz vjezdu kamionů do obcí, nebo aspoň zavedení mýtného na silnicích II. a III. třídy. Změnu legislativy teď požadují obce z celého Česka.

Podle právničky Michaely Sigmundové, která se projížděním kamionů těmito obcemi zabývá, by nejlepším řešením bylo zavedení mýtného. "K zákazu průjezdu bychom potřebovali součinnost policie," uvedla.

Změnu, kterou už projednával Senát, však zatím celostátní politici nepodpořili a ministerstvo dopravy podle Sigmundové tvrdí, že tranzitní doprava placené úseky skrz tyto silnice neobjíždí.

"Se zástupci obcí jsme v kontaktu a budeme společně hledat optimální řešení stejně jako v případě řady dalších návrhů Asociace krajů ČR na toto téma," uvedl pro TN.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Každoročně podle něj ministerstvo přispívá na opravy silnic II. a III. tříd, které nejsou ve státním majetku.

"Navíc je také třeba si uvědomit, že náklaďáky jezdí proto, že vozí zboží a výrobky, které si někdo objednal s konkrétním místem nakládky a vykládky. V některých případech je logické převést toto zboží formou nadměrné přepravy ať už z věcných (rozměry/váha) či ekonomických či ekologických důvodů," uvedl Lukašík, podle Sigmundové ale obcemi nyní projíždí kamiony, i když mají nakládky a vykládky daleko.

"Vozidla nad 12 tun jezdí i přes zákazové značení, zkracují si cestu a vyhýbají se tak zpoplatněným komunikacím, obyvatelé tak bydlí jako u dálnice, ale bez svodidel, dýchají zplodiny, trápí je nadměrný hluk,“ tvrdí však lidé z Olomouckého kraje.

Související obsah

Dřívější petice starostů nyní čeká projednání v Poslanecké sněmovně, podle starosty Kožušan-Tážal Petra Mazala by však mohla druhá petice občanů pomoct. "Možná, když se přidá ta další, bude se to řešit," řekl Mazal.

K petici se už připojilo několik obcí i krajů. Podpořili ji i starostové a starostky Soběhrdů, Nepomuk, Mirotic, Lázní Bělohrad a Fryštáku. Z krajů změnu zákona podporují Středočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události