Domácí

O ojetiny je rekordní zájem, cenou se vyrovnají novým autům

Ojetá auta za cenu nových. To není fikce, ale často už běžná realita. Kvůli nedostatku nových vozů a extrémně dlouhým čekacím dobám na jejich dodání roste po ojetinách poptávka. Zvyšují se také výkupní ceny.

Zánovní vozidla s nízkým počtem najetých kilometrů jsou teď nejdražší za poslední dva roky.

Například rok starý automobil má najeto 16 tisíc kilometrů. Nový stál 700 tisíc, teď se prodává o pouhých 80 tisíc levněji. Cena se tak velmi blíží zbrusu novému vozu.

Pokud už zánovní auta nezdražují, tak si alespoň minimálně mnohem lépe drží cenu. Třeba to zmíněné se 16 tisíci kilometry by za normálních okolností bylo ještě o 50 až 100 tisíc levnější.

Související obsah

Jenže už dva roky žádné normální okolnosti nejsou. Koronavirus zamával se vším, na nová auta se čeká měsíce a bazary proto nemají co prodávat. Cena ojetin kvůli tomu roste, poptávka je vysoká.

"Kdysi se prodávalo vozidlo měsíce, teď je pryč do týdne. U zánovních vozidel ceny stouply v rozmezí deseti procent. Hodně se tak přibližujeme cenám nových vozidel,“ potvrdil Miloš Černý, ředitel autosalonu v Ústí nad Labem.

Nahoru s cenou šly úplně všechny ojetiny. Zákazníci si často připlatí desetitisíce korun.

Související obsah

"Když si vezmeme například pětiletou Škodu Rapid, tak ta se na začátku roku prodávala za 200 tisíc. Dnes se prodává za 220 tisíc," uvedla Karolína Topolová," generální ředitelka sítě autobazarů.

"Ještě to chviličku potrvá, záleží na automobilkách, jak rychle dokážou dodat nové vozy. Na základě toho se budou vracet referenční vozy a ojetiny z různých operativních leasingů do bazarů," dodal Černý.

Průměrná cena ojetého automobilu je v Česku 245 tisíc, oproti loňsku tak stoupla o 16 procent. Výhodou je, že s nedostatkem ojetin se zvedly i jejich výkupní ceny.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události