Doprava

Přechody, kde jde o život! V Česku jsou jich tisíce, náprava potrvá roky

V Česku jsou tisíce nebezpečných přechodů pro chodce, na kterých lidé den co den riskují své zdraví. Jsou blízko křižovatek nebo zastávek městské hromadné dopravy. Reportér TV Nova natočil několik takových míst v Ústí nad Labem. Město sice chce tyto nebezpečné přechody upravit, ale prý to zabere roky.

Jeden takový přechod je na frekventované ulici v centru Ústí. Je přímo před zastávkou, chodci proto musí buď počkat, až trolejbus odjede, nebo nejprve pořádně vystrčit hlavu a přesvědčit se, že je řidiči pustí. A i když řidič jede předepsanou rychlostí, příliš času na brždění nemá.

"Jsou tady takový lidi, že prostě vlítnou tam a řidiči musí brzdit. Mělo by tam být nějaké označení, když tady stojí autobus, tak aby mohli chodit, nebo semafor," myslí si jeden z obyvatel Ústí.

Další pro chodce nebezpečné místo je navíc přímo u mateřské školky. Jsou tam dvě zastávky naproti sobě, a když se řidiči rozhodnou trolejbusy předjet, jde tu o zdraví.

Související obsah

Že přechody nejsou v pořádku, ví i policie. "Tím, že jsou takto přechody umístěné, tak to nesplňuje normy bezpečnosti silničního provozu. Vytváří se tak potenciální nehodové místo," uvedla mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.

A za problematický považuje přechod i dopravní expert Jan Pechout. "Velký trolejbus nebo autobus tam tvoří překážku. Řidič i chodec mají velice složitou situaci," upozornil.

Řadu zastávek přitom město před pouhými šesti lety rekonstruovalo, nebezpečné přechody ale zůstaly. Město je prý upraví až ve chvíli, kdy se bude opravovat silnice. Přechody před zastávkami jsou prý historická záležitost, v minulosti neplatily tak přísné bezpečnostní normy jako teď.

Související obsah

"Nevhodně umístěné přechody ve městě jsou. Při každé modernizaci silnice se předělávají. To je věc na roky, příprava trvá rok, dva, někdy i déle," upozorňuje mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč.

Podle ministerstva dopravy jsou přechody ve městech záležitostí jednotlivých měst a obcí a musejí si je zabezpečit samy.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Doprava

Důležité Události