Rychlost

Po městě jen 30 km/h. Paříž skoncovala s padesátkou, chtěli byste to i u nás?

Po městě jen 30 km/h. Paříž skoncovala s padesátkou, chtěli byste to i u nás?
Zdroj: Profimedia

Řidiči projíždějící Paříží musí dát nohu z plynu. Od pondělí na většině území francouzského hlavního města platí limit 30 km/h. Cílem je vyšší bezpečnost na silnicích i nižší zatížení hlukem a "přizpůsobení klimatickým změnám", píše francouzský portál 20minutes.

Paříž se od pondělí zařadila k dalším francouzským městům jako Lille, Grenoble, Nantes nebo Montpellier a ve svých ulicích snížila maximální povolenou rychlost na 30 km/h. Podle průzkumů provedených na konci loňského roku se změnou souhlasilo 59 % obyvatel. Ovšem s podmínkou, že některých hlavních tras se zpomalení nedotkne.

Třicítka v Paříži už před pondělkem platila skoro na 60 % městských ulic. Teď se nižší limit rozšířil na celé město. Výjimku přesto zůstanou, například Maršálské bulváry, dvě části nábřeží Seiny, některé silnice v Boloňském lesíku a některé hlavní osy na západě Paříže včetně známého bulváru Champs-Elysées. Sedmdesátka pak bude povolená na pařížském městském okruhu, tam ale vedení města uvažuje do budoucna o padesátce.

Hlavním cílem je podle Davida Belliarda, který má jako náměstek pařížské starostky na starosti právě dopravu, snížení počtu střetů mezi auty a chodci i cyklisty. Radnice si ale od snížení rychlosti slibuje i plynulejší provoz a tím i snížení hluku a emisí.

Změna samozřejmě vyvolala i vlnu kritiky. Jenže snižování rychlosti je v evropských městech jasným trendem. Na začátku roku zavedla třicítku ve většině ulici belgická metropole Busel. Ve Španělsku snižuje rychlost Bilbao a dokonce se mluví o zavedení limitu 30 km/h ve všech městech v zemi. Diskuze o snížení základního rychlostního limitu probíhají také v Nizozemsku. Německý Frankfurt nad Mohanem to zkouší nejdříve se čtytřicítkou.

A zavádění a rozšiřování zón s maximální povolenou rychlostí 30 km/h je v plánu i v Česku - více si přečtěte zde:

Související obsah

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rychlost

Důležité Události