Domácí

Policisté obměňují vozový park, stát nová služební auta vyšla na stovky milionů

Policisté v těchto dnech dostávají stovky nových služebních aut. Zamíří i do těch nejzastrčenějších okrsků, kde nahradí letité služební vozy. Za poslední roky jich policisté vyměnili 2800.

V kunovické firmě to teď vypadá jako v automobilce. Stovky aut, které nakoupilo ministerstvo vnitra, parkují na každém volném místě. V hale se následně z obyčejných aut stávají ta policejní. "Nám ho sem přivezou, musím ho umýt a odmastit před polepy," uvedla zaměstnankyně firmy Zdeňka.

Někdo lepí reflexní pruhy, o kus dál jiní chystají kabely a jinde se montuje něco jako mozek policejních aut. "Je třeba upravit podvozek, aby odpovídal zatížení, které ve výkonu služby bude. Potřebná je také úprava čalounění, které je upravené pro náročnější výkon služby," vysvětlil ředitel policie Leo Tržil.

Související obsah

Součástí zvláštní výbavy jsou i speciální omyvatelné zadní sedáky, vysílačky, připojení na počítač nebo zásuvka na 220 voltů. "Vozy u policie dostávají hodně zabrat. Slouží na tři směny, ty nájezdy jsou statisícové a po nějaké době začíná to vozidlo být nebezpečné i policistům," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Stejně jako armáda, i policie v posledních letech ve velkém obměňuje techniku. Jen tato zakázka vyjde státní kasu na bezmála 390 milionů korun. "Po této zakázce bude 95 procent vozidel v tom barevném provedení obnovených," dodal Hamáček.

Až si policisté za pár týdnů přeberou poslední upravené služební auto, bude těm nejstarším maximálně pět let.

Petr Zapletal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události