Prodej aut

Strach z elektrické budoucnosti? Ojetiny dál zdražují, přesto rychle mizí z trhu

Strach z elektrické budoucnosti? Ojetiny dál zdražují, přesto rychle mizí z trhu
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ceny ojetých aut se za poslední rok zvedly v průměru o 20 000 korun, přesto je poptávka obrovská a autobazary hlásí rekordní tržby. A to nejen u nás, ale po celé střední Evropě.

Za poslední měsíc zmizelo z inzertních serverů ve střední Evropě téměř 32 500 ojetých vozů. I Češi nakupují auta jako o závod. "Takovou letní sezónu, která by se alespoň trochu blížila letošním prodejům, v naší téměř třicetileté historii nepamatujeme. Je vidět, že zákazníci mají chuť obměňovat svůj vozový park a možná mají i obavy z blížící se elektrické budoucnosti," hlásí Karolína Topolová, šéfka skupiny Aures Holdings, která provozuje autocentra AAA Auto. Skupina prodala jen za prázdniny přes 17 000 ojetých vozů, skoro o pětinu víc než v předcovidovém roce 2019. Největší nárůst poptávky je přitom v Česku a v Polsku.

​Výrazná poptávka a stále silnější tlaky na snižování emisí přitom ženou ceny ojetých aut vzhůru. A stále víc se projevuje i nedostatek nových vozů na trhu. "Poptávka po vozech z druhé ruky je v posledních měsících takřka enormní v celé Evropě. Automobilky nestíhají vyrábět, protože nemají dostatek potřebných dílů. Na odstavných plochách stojí tisíce nedodělaných aut, která nemohou na trh. Lidé se tak přesouvají do segmentu zánovních aut, na která nemusí čekat, protože jsou k dispozici ihned," vysvětluje Topolová.

Související obsah

​Střední hodnota ceny v České republice tak za poslední rok vzrostla o 20 000 korun, od roku 2019 dokonce o 26 000, vyplývá z pravidelné analýzy trhu ojetých vozů společnosti Aures Holdings.

​A ceny rostou ve všech zemích Visegrádské čtyřky. Největší nárůst je patrný v Maďarsku, kde střední hodnota ceny od loňska vzrostla v přepočtu o 22 556 korun. Následuje Česko a Slovensko, i když tam vzrostla průměrná cena jen o 3 198 korun. "Nejmenší rozdíl je v Polsku, kde to je pouhých 886 korun, ale auta jsou tu ještě starší a ojetější než jinde," vysvětluje Topolová.

Kvůli vysoké poptávce tak výrazně řídne nabídka. Ve srovnání se srpnem loňského roku bylo u nás na trhu o téměř 62 500 ojetých aut méně. "Propad nabídky v srpnu oproti roku 2019 je přibližně patnáctiprocentní a nabídka se pohybuje okolo 90 000 ojetých vozů," doplnila šéfka Aures Holdings.

Související obsah

​A jaké jsou nejoblíbenější ojetiny v rámci Visegradské čtyřky? Na tom se moc nemění – přibližně 23 % všech prodaných ojetých aut je značky Škoda, která si drží prvenství v Česku a na Slovensku. Něco málo přes desetinu zabírají Volkswageny a prodaných Fordů je 7 %.

Nejprodávanější ojetiny:

​V rámci jednotlivých zemí jsou vidět lokální vlivy na jednotlivých příčkách. Například v Polsku dlouhodobě platí za nejoblíbenější Opel, ale obecně je tu poptávka po jednotlivých značkách daleko pestřejší než u nás.

Výrazný nárůst cen se dá očekávat i u nových aut – dokonce o desítky procent! Podívejte se v reportáži:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události