Škoda Auto

Kvůli evropským normám budeme muset zdražit, zlobí se šéf Škodovky

Kvůli evropským normám budeme muset zdražit, zlobí se šéf Škodovky
Zdroj: Škoda Storyboard

Šéf Škody Auto Thomas Schäfer se důrazně ozval proti chystané emisní normě Euro 7, která má začít platit od roku 2025. Pokud by prošla v současně navrhované podobě, bude to znamenat nejen konec některých modelů, ale i výrazné zdražování těch ostatních.

"Pokud přijde Euro 7, tak, jak o něm všichni mluví, prodraží to Fabii o 5 000 eur (tedy zhruba 150.000 korun)," řekl předseda představenstva Škodovky Thomas Schäfer britskému magazínu Auto Express. "Dopad na malá auta by byl proporcionálně mnohem vyšší než na větší modely. Je to šílené," dodal.

Kdyby prošla nejpřísnější varianta normy, základní cena Fabie by kvůli tomu narostla ze současných 330 tisíc na skoro půl milionu.

Související obsah

Znamenalo by to brzký konec levných aut a spalovacích motorů? Podle Schäfera by udržení konvenčních motorů stálo obrovské částky a Euro 7 by tak mohlo paradoxně přibrzdit i vývoj elektromobilů. "Přijít teď s Euro 7 je směšné, protože bychom museli vynaložit spoustu peněz, abychom normu splnili, přitom bychom je mohli investovat do vývoje elektromobilů a posunout se na cestě k plné elektrifikaci na konci tohoto desetiletí," míní šéf Škodovky.

Související obsah

Česká automobilka před pár dny potvrdila, že kvůli investicím do elektromobilů nebude dál vyvíjet novou verzi modelu Fabia Combi a spekuluje se i o brzkém konci hatchbacku Scala, který nedostane nástupce. Místo nich mají přijít už elektrifikované modely.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události