řidiči

Místo plastových řidičáků jen aplikace v mobilu. Britové zkusí novinku, brzdila ji EU

Místo plastových řidičáků jen aplikace v mobilu. Britové zkusí novinku, brzdila ji EU
Zdroj: Profimedia

Ve Velké Británii se po dlouhých letech chystají skoncovat s plastovými řidičskými průkazy. Úřady chtějí systém digitalizovat a řidičům by tak místo řidičáků mohla stačit aplikace v mobilu.

Britská agentura DVLA, která v zemi spravuje vydávání řidičských a technických průkazů, spouští testování moderního systému, který by mohl nahradit klasické řidičáky. Plastové kartičky by tak mohly do několika let zmizet, píše britský portál The Mirror.

Mobilní aplikace pro chytré telefony, která by řidičáky nahradila, má zatím fungovat pro lidi, kteří se učí v autoškolách a mají dočasné řidičské licence. Spolu s aplikací budou i nadále vydávány fyzické plastové karty, ale podle britských úřadů by tradiční verze mohla být časem vyřazena a všechny řidičáky by fungovaly online.

Podobně by měla začít fungovat i britská obdoba českých techničáků, takže i stanice technické kontroly čeká digitalizace.

Britské ministerstvo dopravy uvedlo, že modernizaci celého systému před brexitem bránila pravidla Evropské unie, která stále bazíruje na fyzických plastových kartičkách a průkazech. "Díky naší nezávislosti na EU může být systém spravedlivější, zelenější a efektivnější," komentoval chystané změny britský ministr dopravy Grant Shapps.

Související obsah

​Podle vlády by nový systém odstranil zbytečné administrativní kroky, které lidi zdržují, a zabránil i výpadkům ve vydávání průkazů v mimořádných situacích, například ve chvíli, kdy musely úřady zavřít kvůli pandemii covidu.

Zkušební verze má odstartovat už příští rok a prozatímní licence budou vydávány online do roku 2024.

Experti moderní přístup sice vítají, ale zároveň upozorňují na rizika. Mobilní aplikace může být praktická, ale podle některých odborníků na dopravu by měly spolu s ní dál fungovat i plastové průkazy, protože ne všichni starší řidiči mají chytré mobilní telefony. Kritici upozorňují i na to, že s přesunem dalších osobních údajů do aplikací se telefony stanou ještě lákavějším cílem pro zloděje a hackery a může docházet ke krádežím identity.

​Řidičské průkazy fungují na území Evropy od roku 1903, kdy byly zavedeny v Prusku. Vůbec první "řidičák" byl ale vydán vynálezci Karlu Benzovi už v roce 1888, aby mohl testovat svůj prototyp na území německého Mannheimu. Podle některých zdrojů ve stejném roce jezdil s řidičskou licencí po Paříži i jiný průkopník automobilismu Léon Serpollet.

Související obsah

​Na českém území se začala pravidla formovat na začátku 20. století v rámci zemských a pak i celorakouských nařízení pro území Rakouska-Uherska. V roce 1905 úřady stanovily minimální věk pro řízení 18 let a zavedly jízdné licence i zkoušky způsobilosti k řízení.

Starší průkazy měly podobu knížek či skládaček, novější podobu zalaminovaných kartiček, dnes se vydávají "evropské" plastové karty.

Elektronicky lze vyřídit pouze výměnu řidičského průkazu, pro nový si ale stejně musíte na úřad dojít. Na přepážku musíte i ve chvíli, kdy potřebujete v řidičském oprávnění něco změnit, v případě prvního řidičáku nebo při jeho ztrátě či odcizení.

Související obsah

​Průkazy jsou opatřeny řadou bezpečnostních prvků a jsou centrálně personalizovány, proto jejich výrobu zajišťuje Státní tiskárna cenin. "Vyrábějí se podle přísných podmínek definovaných národní i mezinárodní legislativou. Kvalita jejich provedení patří k celosvětové špičce. Denně se v Česku vyrobí tisíce řidičských průkazů, v letošním roce dosahují denní maxima až k pěti tisícům řidičských průkazů," vysvětluje Ondřej Hyršl, výrobní ředitel ze Státní tiskárny cenin.

Žádostí o výměnu řidičských průkazů kvůli končící platnosti je v Česku ročně zhruba půl milionu. Celkově je v Česku evidováno přes 6,8 milionu řidičů. Ve Velké Británii je to 49 milionů.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události