Zahraničí

Automobilka Opel dočasně zavře jeden ze závodů, propustí i zaměstnance

Automobilka Opel dočasně zavře jeden ze závodů, propustí i zaměstnance
Zdroj: Opel / ADAC

Automobilový průmysl po celém světě zápolí s nedostatkem čipů. Opel, který je součástí koncernu Stellantis, kvůli problémům s dodávkami důležitých součástek dočasně uzavře jeden ze svých závodů v Německu a propustí i zaměstnance.

Německá automobilka Opel od příštího týdne až do konce roku zastaví výrobu v Eisenachu v centrálním Německu. "Globální automobilový průmysl je ve výjimečné situaci kvůli pokračující pandemii a celosvětovému nedostatku polovodičů. V této náročné a nejisté situaci plánuje Stellantis úpravy výroby," citoval mluvčího společnosti Nica Schmidta deník Süddeutsche Zeitung.

Několikaměsíční uzavření se podle mluvčího týká 1300 zaměstnanců, kteří budou dočasně propuštěni. Část výroby dočasně převezme závod ve Francii. Mluvčí společnosti nechtěl uvést konkrétní datum, kdy se závod zase otevře. Výroba by se mohla obnovit přibližně na začátku roku 2022, ovšem pouze za předpokladu, že bude k dispozici dostatek potřebných součástek.

Související obsah

Zatím není jasné, kolik aut nesjede z montážní linky kvůli měsícům prostojů, výroba byla totiž kvůli problémům s dodávkami čipů omezena už dříve. Společnost Stellantis předpovídá, že za letošní rok vyrobí o 1,4 milionu vozidel méně.

​Ekonom Kovanda: Nedostatek čipů je pro automobilky čím dál vážnější problém. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události