Autoservis

Tohle nekupujte! Levná espézetka na nosič kol se vám může hodně vymstít

Tohle nekupujte! Levná espézetka na nosič kol se vám může hodně vymstít
Zdroj: Sbazar.cz

V internetových obchodech a bazarech se stále objevují inzeráty na prodej plastové imitace registrační značky na držák kol. Taková náhražka vám sice usnadní práci při přendavání skutečné "espézetky", ale tak se vám může hodně vymstít. Za používání takových značek hrozí tučná pokuta a dokonce zákaz řízení.

Stojí 250 až 400 korun. Můžete si na ni nechat vyrazit číslo, které potřebujete, a pak ji používat jako třetí registrační značku třeba právě na nosič na kola upevněný na zadní části vozu. Obchody, které ji prodávají, se chlubí, jak vám to usnadní práci. Kopii "espézetky" nabízejí dokonce se speciální reflexní úpravou.

Jenomže pozor, používání plastové (nebo jakékoliv jiné) imitace či kopie skutečné registrační známky není už od roku 2016 v Česku možné. "Vystavujete se riziku nejenom pokuty v rozpětí 5 000 až 10 000 korun, ale také zákazu řízení v délce 6 až 12 měsíců," upozorňuje portál Právní ochrana řidičů.

Inzeráty se přesto objevují na internetových bazarech i v nabídce e-shopů s autopříslušenstvím. Některé obchody alespoň zákazníky upozorňují, že "používání této SPZ je na vlastní zodpovědnost zákazníka", "nikdy nesmí být použita jako náhrada za originální SPZ", že se "nejedná o právoplatnou náhradu originální SPZ (RZ)" a že oficiálně je nutné zažádat o vydání třetí registrační značky na registru vozidel.

​Od 1.1. 2016 opravdu není povoleno takové makety používat. A není radno si náhražku ani vyrábět doma "na koleni". Při případné policejní kontrole můžete o nelegální "espézetku" přijít, přestupek navíc není možné řešit na místě, ale rovnou vám hrozí správní řízení.

"Zákon nedovoluje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,“ uvádí policie a potvrzuje i tvrdé postihy za imitace značek – řidič se tím dopouští stejného přestupku, jako kdyby jel bez značky.

Zdroj: Sbazar.cz

​Legálně máte pouze dvě možnosti. Ta první je pracnější – na nosič kol musíte pokaždé přendat oficiální registrační značku ze zadní části auta. Zákon to umožňuje, ale hrozí vám, že značku neupevníte správně a cestou ji ztratíte.

Související obsah

​Druhá možnost? Prostě si zažádáte na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností o vydání legální třetí registrační značky, kterou vám zapíšou i do velkého a malého techničáku. Třetí značka je rozměrově stejná jako ty klasické a má stejně identifikační znaky, odlišují ji pouze dvě hvězdičky za prvními třemi symboly.

Související obsah

​Hotová bývá zhruba do dvou týdnů, byť oficiální lhůta je 30 dnů. Kolik zaplatíte? Správní poplatek za zápis změny do technického průkazu a do registru vozidel je 50 korun + poplatek 600 korun za každou tabulku registrační značky. Je to sice skoro třikrát tolik, než je cena nejlevnějších napodobenin, ale tahle investice se celkem vyplatí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události