Domácí

Čipová krize dopadá na automobilky v Česku. Nevyrobí 250 tisíc aut

Čipová krize dopadá na automobilky v Česku. Nevyrobí 250 tisíc aut
Zdroj: TV Nova

Prohlubující se čipová krize silně dopadá také na automobilový průmysl v České republice. České automobilky letos proto nevyrobí 250 tisíc aut, což pro ně a pro dodavatele bude znamenat ztrátu až 200 miliard korun.

V průběhu letošního roku bylo v Česku vyrobeno přes 800 tisíc osobních aut, tedy pouze o 2,9 % více než v minulém "covidovém" roce. Už od srpna je však výroba výrazně ovlivňována omezováním výroby. Podle Sdružení automobilového průmyslu statistika za září potvrzuje negativní trend.

"Globální nedostatek polovodičů výrazně překoná i negativní dopady pandemických odstávek v roce 2020. Jestliže jsme ještě letos v červnu očekávali, že se závěrem roku přijde narovnání trhu a výrobci doženou zameškanou produkci, vývoj v létě a v průběhu podzimu posouvá výkonnost odvětví bohužel na opačnou stranu. Oproti původním odhadům se kvůli nedostatku čipů nevyrobí v České republice více než 250 tisíc vozů," sdělil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Související obsah

Automobilky proto apelují na vládu na zavedení dočasné podpory zaměstnanosti z programu Antivirus, který by měl podpořit nejvíce zasažené podniky dodavatelského řetězce.

"Vítáme, že se o problémech autoprůmyslu ve spojení s čipovou krizí povede jednání na úrovni Tripartity s cílem nalézt východiska pro reaktivaci krátkodobé podpory zaměstnanosti z programu Antivirus. Ten by měl dočasně nahradit chystaný systémový nástroj kurzarbeit, jenž stále nebyl finalizován," doplnil Petzl.

Výroba aut

Současné krizi zatím úspěšně odolává nošovický závod automobilky Hyundai. "Ve třech čtvrtletích tohoto roku zde bylo vyrobeno 207 300 vozů, tj. meziročně o 26,8 % více. V samotném září pak výroba meziročně poklesla o 5,7 %," uvádí sdružení.

Naproti tomu automobilka Škoda Auto vyrobila v tuzemských závodech 514 309 vozů, což je pokles o 3,7 %.

Související obsah

Také produkce Toyoty v Kolíně se pohybuje na úrovni loňského roku, když ve třech čtvrtletích vyrobila celkem 110 044 aut. Jedná se tak o pokles o 0,5 %.

Nedostatek čipů zasáhl řadu firem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události