Zábava

Bestie s tisícovkou koní míří do výroby. Za 70 milionů si ji koupil i jeden Čech

Konečně! Výroba se kvůli pandemii i technickým problémům prodloužila o tři roky, ale teď se zdá, že Mercedes pošle svoje bestiální AMG One na silnice. Zákazníci se mají svého vysněného monstra dočkat příští rok. A bude mezi nimi i jeden Čech.

Mercedes-AMG Project ONE se blíží svému cíli. Přes všechny zádrhele automobilka avizovala, že příští rok svůj hybridní dvoumístný hypersport dokončí.

Mercedes-AMG One využívá technologii formule 1, pod kapotou má 1000 koní a rozbalit to umí na 350 km/h. Z 0 na 100 km/h má vystřelit za méně než 3 sekundy. Hnací ústrojí namontované ve středové poloze před zadní nápravou bez problémů poskytuje až 11 000 ot./min, což je v současné době pro silniční vozidlo jedinečné.

Na vývoji monstra se podílel i pilot týmu formule 1 Mercedesu Lewis Hamilton, který by měl být i mezi majiteli nového vozu. Další kousky si rezervovali třeba bývalí piloti F1 David Coulthard a Nico Robserg nebo herec Mark Whalberg.

Zdroj: Mercedes

​Hybridní spalovací šestiválec z formule s objemem 1,6 litru posilují hned čtyři elektrické přístroje: jeden je integrován v turbodmychadle, jeden se nachází přímo na spalovacím motoru a je spojen s klikovým hřídelem, dva další pohání přední kola. Přes problémy se nakonec podařilo jednotku homologovat i pro použití na veřejných komunikacích, potíže byly hlavně s hlukem a emisemi. Inženýři museli upravit volnoběžné otáčky z 5 000 ot./min, které jsou standardem v F1, na emisními předpisy požadovaných 1 200 ot./min.

Související obsah

​Mercedes vyrobí jen 275 kusů, cena každého z nich v přepočtu překračuje 70 milionů korun. Přes tuhle závratnou sumu jsou všechny vozy předem vyprodány a velký zájem o něj byl i v Česku.

O AMG One se údajně ucházelo hned pět zájemců z ČR, automobilka si podle oddanosti značce vybrala jen jednoho a neznámý Čech už složil i zálohu půl milionu eur. Hypersport mu měl dorazit už letos, ale vyrábět se má nakonec až příští rok. Koncepční Project One přitom Mercedes-AMG představil už v roce 2017 na frankfurtském autosalonu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události