Domácí

Policie nasadí na dálnice místo superbů utajená BMW. Půjdou hůř poznat!

Policie nasadí na dálnice místo superbů utajená BMW. Půjdou hůř poznat!
Zdroj: BMW

BMW pětkové řady za víc než 2 miliony korun se zařadí do vozového parku české policie. Policisté si jich pořídí hned 70! A to včetně aut v "tajném" provedení pro vysokorychlostní pronásledování hříšníků na dálnicích.

Policejní superby určené pro stíhání silničních pirátů zřejmě začnou brzy nahrazovat "bavoráky". Policie totiž pořídí pro dohled na dálnicích hned 70 aut německé značky. Informoval o tom portál zdopravy.cz.

Obměna by měla začít už příští rok, kdy první auta značky BMW nahradí nejstarší vozy v současné policejní flotile. A policisté počítají i s rozšířením současného počtu dálničních vozidel v souvislosti s rozšiřováním sítě oddělení dálniční policie.

Ale pozor, nepůjde o žádné sportovní provedení ani nabušené sedany. Piráty silnic budou pronásledovat německé kombíky. Jde totiž o BMW 540i xDrive Touring s mild-hybridním šestiválcem o výkonu 333 koní, automatickou převodovkou, automaticky připojitelným pohonem všech kol, adaptivním podvozkem a místem až pro 560 litrů nákladu.

Zdroj: BMW

​Tohle auto umí zrychlit z nuly na stovku za 5,2 vteřiny a maximální rychlost má 250 km/h.

Speciální policejní požadavky zvednou ceny jednoho kusu ze standardních 1,7 milionu korun na víc než dva miliony. V rámci dvou ukončených výběrových řízení jich dálniční policie získá 70, ve hře je ještě dalších 40 kusů.

Související obsah

​Dohoda s vítězným dodavatelem, firmou Stratos auto, je zatím rámcová, takže policie nakonec nemusí odebrat všechny kusy. O zakázku se ucházela i Škodovka a dovozce volkswagenů Porsche Inter Auto CZ.

Související obsah

​Součástí první dodávky je každopádně 40 BMW pro vysokorychlostní pronásledování v policejních barvách a také 30 aut, která budou jezdit "v utajení", tedy v běžném komerčním provedení se skrytými majáky. Měla by jezdit v různých barvách od černé, šedé, stříbrné a bílé až po modrou nebo červenou.

Zdroj: BMW

​Policisté si do výbavy naporoučeli adaptivní diodové světlomety, automatickou klimatizaci, 18palcová kola, adaptivní tempomat a asistenty pro parkování či hlídání mrtvého úhlu. V mimořádné policejní výbavě je pak třeba mříž a zástavba pro policejní vybavení do kufru, vysílačky, majáky a moderní kamery s přesným měřením rychlosti vpředu i vzadu.

U civilních aut mají být lépe skryté majáky za skly i na bocích a také anténa pro vysílačky nejspíš půjde dovnitř, takže zmizí jeden z poznávacích znaků policejních hlídek. Nová technologie má také znemožnit identifikaci policejních aut současnými antiradary.

Policie aktuálně používá na dálnicích 171 aut s radarem a 38 aut pro kontrolu placení mýta.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události