Olomoucký kraj

Řidičům u Olomouce podřezali patrona. Od dálnice museli obří sochu odvézt

Řidičům u Olomouce podřezali patrona. Od dálnice museli obří sochu odvézt
Zdroj: ŘSD / Pavel Ryšlink / CNC / Profimedia

Skoro čtyři metry vysoká bronzová socha svatého Kryštofa dohlížela na řidiče u Olomouce 16 let. Teď musela z návrší nad dálnicí D35 dočasně zmizet. V noci ze soboty na neděli jí totiž někdo podřezal nohy.

Svatý Kryštof je patronem poutníků, řidičů, cestujících, horníků i leteckých záchranářů a také ochráncem horských cest. Jeho obrovská socha ještě o víkendu shlížela na řidiče na 270. kilometru dálnice D35 u olomoucké čtvrti Nemilany.

Teď kráčející obr s mávajícím dítětem na rameni z návrší zmizel.

Může za to nedokončená víkendová krádež. Neznámému pachateli se totiž zachtělo bronzu, ze kterého je socha vyrobena. Kryštofovi odřezal jednu nohu, amputaci druhé končetiny už nestihl.

Nezvyklé činnosti připomínající řezání kovu si totiž všiml myslivec, který pokus o krádež ohlásil. Policisté pak počínání nenechavců překazili, nicméně na místě nikoho z nich nedopadli.

Odřezané těžké pláty bronzu policisté našli kus od poškozené sochy. Chybí pouze palec, další prsty pachatel nařízl.

Související obsah

​Statika sochy byla natolik narušená, že se sv. Kryštof začal z betonového podstavce naklánět směrem k dálnici. "Značně nestabilní dílo nadživotní velikosti muselo být odstraněno," podotýká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Mazal s tím, že ŘSD bude chtít sochu obnovit.

Škodu policisté odhadli na čtvrt milionu korun.

Svatý Kryštof opatroval poutníky, řidiče a všechny cestující od 6. října 2005, kdy jeho slavnostní odhalení na kopci u Nemilan završilo dokončenou výstavbu jižního obchvatu Olomouce.

Související obsah

​Autorem bronzové instalace je Marius Kotrba, který kráčejícího obra s dítětem na rameni osobně představil jen šest let před nečekaným úmrtím, beskydský rodák v roce 2011 podlehl ve věku 51 let infarktu.

"Nejen s úctou k jednomu z významných českých sochařů bude snahou ŘSD ČR artefakt obnovit v plné kráse na původním místě," dodal Miroslav Mazal.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události