Za volantem

Ne všichni řidiči jsou bezohlední! Arnošt zachránil život muži, který zkolaboval za volantem

Arnošt Kolman jel zrovna domů z práce po Štěrboholské spojce v Praze, když si v jednom z jízdních pruhů všiml stojícího auta. Jiní by projeli bez povšimnutí, ale on zastavil. A zachránil tak lidský život. V úterý za to převzal titul Gentleman silnic.

"Zarazilo mě, že stál uprostřed vozovky, navíc neměl ani zapnutá výstražná světla. Napadlo mě, že si tam někdo hraje s mobilním telefonem, nebo se třeba snaží nastavit navigaci," popisuje Arnošt Kolman situaci ze soboty 9. října.

Povoláním tramvaják byl právě na cestě z práce domů, na pražské Štěrboholské spojce se blížil k podivně odstavenému autu. Zkusil řidiče probliknout dálkovými světly, ten ale nijak nereagoval. "Chtěl jsem zjistit, co se vlastně děje. Pomalu jsem k vozidlu dojel, podíval jsem se dovnitř a uviděl jsem podivně zkrouceného pána," dodává.

Řidič se nehýbal a vypadal, jako kdyby spal. Ve skutečnosti se ale osmdesátiletému muži přímo za volantem zastavilo srdce.

"Hned jsem běžel pro telefon a zavolal záchranku," vzpomíná Arnošt Kolman. Bezvládného muže vytáhl ven z vozu a dle pokynů operátorky tísňové linky zahájil resuscitaci. K záchraně se připojil další svědek a vždy, když tomu druhému docházely síly, vystřídali se.

Související obsah

​Masáž srdce prováděli oba muži až do příjezdu policejní hlídky. Poté převzal oživování jeden z policistů, zatímco jeho kolega připravoval přenosný defibrilátor. Zanedlouho dorazila na místo také sanitka. Arnoštovi Kolmanovi tato doba ale připadala jako věčnost.

"Fyzicky se to dalo zvládnout, protože jsme se střídali. Nicméně psychicky to bylo neskutečně náročné," vzpomíná zachránce. Díky jeho pohotovému zásahu se podařilo přivést muže zpět k životu. "Byl to skvělý pocit," přiznává s úsměvem na tváři.

"Zahájení laické první pomoci ještě před příjezdem profesionálních záchranných složek je v takových situacích klíčové," zdůrazňuje tisková mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Arnošt Kolman v úterý za záchranu lidského života převzal titul Gentleman silnic. Ocenění převzal od zástupců projektu a policie, stal se tak už 206. Gentlemanem silnic.

Gentlemanem silnic Arnošt Kolman spolu s šéfkou projektu Ivanou Buriánkovou a ředitelem pražské policie Tomášem Lerchem.
Gentlemanem silnic Arnošt Kolman spolu s šéfkou projektu Ivanou Buriánkovou a ředitelem pražské policie Tomášem Lerchem. Zdroj: Gentleman silnic

​"Opět se ukázalo, jak je důležité mít alespoň základní znalosti první pomoci. Můžeme se každý sám sebe zeptat, zda bychom v podobné situaci věděli, jak zraněného člověka oživovat. Pan Kolman to dokázal. Svým jednáním zachránil lidský život, to hovoří za vše," říká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

"Pokud by pan Kolman nereagoval na vzniklou situaci, nezavolal na tísňovou linku a neposkytl řidiči první pomoc, bylo by dnes v několika rodinách všechno jinak. Přál bych si, aby i tento příběh inspiroval ostatní účastníky silničního provozu a připomněl jim, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás," dodává ředitel pražské policie Tomáš Lerch.

Ocenění Gentleman silnic předává Generali Česká pojišťovna a Policie ČR už od roku 2004. Projekt vznikl s cílem motivovat řidiče i další účastníky silničního provozu k tomu, aby si v krizových situacích pomáhali a nebyli k sobě lhostejní.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události