Zábava

Je libo létat? Skupinka studentů postavila létající stroj levnější než auto

Před pár dny jsme vám ukazovali létající motorku, kterou si japonský výrobce cení v přepočtu na 15 milionů korun. Teď tu máme důkaz, že létat se dá mnohem levněji. Studenti s Kambodže sestrojili osobní dron ani ne za půl milionu. A už se s ním prohánějí nad školním pozemkem.

Má osm vrtulí, jednoduchou konstrukci a místo sedačky školní židli. Přesto létá. Skupinka kambodžských studentů věří, že jejich létající stroj se jednou dostane na trh.

Studentský tým Národního polytechnického institutu (NPIC) chtěl vyřešit notorické dopravní problémy v ulicích kambodžského hlavního města Phnompenh. A tak sestrojil dopravní prostředek, který překoná všechny kolony.

Jejich prototyp osobního dronu má zatím nedostatky, ale mladí konstruktéři věří, že brzy najde využití při přepravě osob, nebo třeba při hnojení i v boji s požáry.

"Když dron letí bez pilota, hodně se třese, ale když v něm sedím a letí, je mnohem stabilnější. Je to tak vzrušující," popisuje svoje pocity 21letý kambodžský student Lonh Vannsith.

Související obsah

​Prototyp zatím unese jen lehčího pilota, který váží kolem 60 kilogramů. Pilot ale ve skutečnosti neřídí, stroj je ovládaný vysílačkou ze země, podobně jako současné malé drony. Ve vzduchu vydrží asi 10 minut, dosáhne maximální výšky 4 metrů a řídit se dá na vzdálenost jednoho kilometru.

Podle studentů je to takové létající taxi. Dron by podle nich navíc mohl pomáhat třeba hasičům, kteří by se mohli dostat s hadicí i do vyšších pater budov, kam z žebříků nedosáhnou.

Související obsah

​Mladí vývojáři totiž chtějí dosáhnout mnohem větší výšky i delšího doletu. Tým se také chystá vylepšit design a konstrukci, aby dron unesl větší váhu a let byl stabilnější.

Vývoj trval tři roky a v přepočtu stál něco málo přes 400 tisíc korun, za další dva roky bude prý hotový vylepšený model.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události