Zábava

Nový způsob přepravy? Japonci sestrojili létající motorku, stojí přes 15 milionů

Pořídili byste si raději pořádný supersport, nebo létající motorku? Japonská firma A.L.I. Technologies představila speciální vznášedlo a věří, že právě bohatí majitelé supersportů by mohli vyměnit svoje nabušené vozy za létající bike. Jeho cena se pohybuje v přepočtu kolem 15 milionů korun.

Japonský startup A.L.I. Technologies začal v týdnu prodávat futuristické vznášedlo XTurismo Limited Edition. Věří, že tahle létající motorka může změnit způsob přepravy. "Doufáme, že nabídneme novou metodu pohybu," řekl šéf japonské firmy Daisuke Katano.

Černočervený hoverbike má konstrukci podobnou motorce, vodnímu skútru nebo moderní čtyřkolce. Místo kol má ale vrtule a ližiny pro přistávání. Model XTurismo Limited Edition se prý umí pohybovat ve vzduchu na jedno nabití po dobu 40 minut rychlostí až 100 km/h.

Vznášedlo dlouhé 3,7 metru váží 300 kilogramů a unese 100 kg. Pohání ho konvenční motor a čtyři přídavné elektromotory.

Související obsah

​Startup svůj hoverbike předvedl krátkým letem pár metrů nad zemí na závodní dráze poblíž japonské hory Fuji.

Firma dobře ví, že v nejbližší budoucnosti je využití stroje omezené právě na podobné uzavřené tratě, nad přeplněné japonské silnice nesmí. Daisuke Katano ale doplnil, že by létající motorku už teď mohly využívat například záchranné složky pří zásazích v jinak těžko přístupných místech.

Související obsah

​"Budoucí změny pravidel můžou její potenciál ještě rozšířit," doufá Katano.

A.L.I. Technologies se zabývá vývojem dronů a firmu podporují japonští průmysloví giganti Mitsubishi Electric a Kyocera.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události