Domácí

Komisaři pro autoškoly znovu stávkují! Po ministerstvu žádají změny

Zkušební komisaři autoškol vstoupili do dvoudenní stávky. Uchazeči o řidičské průkazy zůstali doma a komisaři vyřizovali administrativu. Protestem chtějí upozornit na nedostatečné vzdělávání, absenci kontrol a zastaralost systému, který chrlí nezkušené řidiče.

Například v liberecké učebně se v pondělí měly psát testy. Nepsaly. V úterý odpadají i praktické zkoušky. Týká se to celkem 67 žáků. A třeba v hlavním městě si v pondělí neudělalo 100 žáků testy a dalších 150 jízdy. Stávka není namířená proti nim, ale vůči ministerstvu dopravy.

"I Praha se přidala k této protestní akci," uvedl zkušební komisař a místopředseda Asociace zkušebních komisařů ČR Jaroslav Kosina. "Stávku podpořilo cirka 200 komisařů," sdělil mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar.

Související obsah

"Chceme, aby se ta naše legislativa srovnala s legislativou Evropské unie. Je stará minimálně 20 let," vysvětlil zkušební komisař Milan Čtrnáct.

Komisaře sice metodicky řídí ministerstvo, ale fakticky jde o zaměstnance obecních úřadů. "Máme podporu asi 60 % obecních úřadů v tomto státě," doplnil Bajgar.

"Komisařům se nedivím. Zejména je problém s korupcí. Ať to byl Varnsdorf, ať to byl Turnov. V tuto chvíli rušíme řidičské oprávnění, kde bylo prokázáno korupční jednání," sdělil vedoucí odboru dopravy na libereckém magistrátu Pavel Rychetský.

Jde o případy trestně stíhaných komisařů, kteří měli brát úplatky a závěrečné zkoušky falšovat. Asociací vyžádaná ministerská kontrola prý neodhalila nic. Kriminalisté byli důslednější. "Jednáním obviněného získaly neoprávněně řidičské oprávnění desítky lidí," řekla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Související obsah

Komisaři kritizují i systém svého vzdělávání. Je prý nekvalitní a zastaralý. "Přezkoušení jednou za pět let. Je to děláno dehonestujícím způsobem," přiblížil Kosina.

Podle Ministerstva dopravy je ale stávka komisařů bezdůvodná. "Všechny jejich námitky jsme projednali a není tam žádná věc, kvůli které by bylo potřeba stávkovat," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

"Něco řekneme, ale v konečném důsledku jsme přehlasováni," vadí Kosinovi. Pomoc budou komisaři hledat u nového ministra dopravy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události