Domácí

Policejní BMW budou mít 333 koní. Do akce jde první z nich, zatím bez "batohu"

Policejní BMW budou mít 333 koní. Do akce jde první z nich, zatím bez "batohu"
Zdroj: Policie ČR

Policie nedávno prozradila, že na provoz na dálnicích budou dohlížet nové "bavoráky". Konkrétně kombíky BMW 540i xDrive. Mají být v "utajeném" civilním provedení i v klasických policejních barvách. Jeden takový už policie předvádí, i když je to zatím jen testovací sedan.

Mají pod kapotou mild-hybridní šestiválec o výkonu 333 koní, automatickou převodovku, automaticky připojitelný pohon všech kol, adaptivní podvozek. Policie jich nakoupila hned 70.

Nové kombíky BMW 540i xDrive Touring v ceně přesahující 2 miliony korun za kus se mají brzy zařadit do policejní flotily. Už teď ale s mottem "Pomáhat a chránit" jeden kousek jezdí.

Jde o sedan, který umí zrychlit z nuly na stovku za 4,9 vteřiny, tedy o tři desetiny rychleji než kombík. Dealer německé značky ho zapůjčil policii k testování a pak ho ministerstvu vnitra nabídl za sníženou cenu. Teď ho policie využívá hlavně k propagaci, ale už na začátku roku by měl sloužit i "v akci".

Související obsah

​Sedan zároveň naznačuje, jak budou vypadat objednané kombíky, kterým přibude jen větší kufr, tedy pomyslný "batoh na záda". S policejním polepem jich má jezdit 30.

Zbývajících 40 vozů bude jezdit "v utajení", tedy v běžném komerčním provedení se skrytými majáky a v civilních barvách.

Policisté si do výbavy naporoučeli adaptivní diodové světlomety, automatickou klimatizaci, 18palcová kola, adaptivní tempomat a asistenty pro parkování či hlídání mrtvého úhlu. V mimořádné policejní výbavě je pak třeba mříž a zástavba pro policejní vybavení do kufru, vysílačky, majáky a moderní kamery s přesným měřením rychlosti vpředu i vzadu.

Související obsah

​U civilních aut mají být lépe skryté majáky za skly i na bocích a také přídavná anténa, kterou má sedan pořád "připíchnutou" na střeše. Ta u kombíků nejspíš půjde dovnitř, takže zmizí jeden z poznávacích znaků policejních hlídek.

Podle dostupných informací budou "bavoráky" vybaveny radarem Soitron MOSY m*SpeedDetV a policie tvrdí, že technologie znemožní identifikaci policejních aut současnými antiradary. O tom už se ale vedou žhavé diskuze…

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události