Domácí

Opilí a zdrogovaní ohrožují životy. Kvůli díře v zákoně ale často vyváznou jen s pokutou

Odborníci i politici se shodují na tom, že je nejvyšší čas rázněji postupovat u takzvaných odmítačů odběrů krve a lékařských vyšetření, kteří řídí pod vlivem drog nebo alkoholu. Znovu se tato diskuze rozproudila poté, co zfetovaný polský řidič u Hradce Králové ohrozil desítky řidičů a odmítal zastavil policejní hlídce. Po dopadení ale také odmítl odběr krve. Maximálně tak dostane pokutu za spáchání přestupku.

Poté, co polský řidič odmítl policistům zastavit, nezbylo jim nic než přistoupit na jeho hru. "Jel až 180 kilometrů v hodině. Byli tam cyklisté, byl tam autobus. Lítal ze strany na stranu, dokonce projel při předjíždění dodávky příkopem. Ohrozil další řidiče," popsal jeden ze zasahujících strážců zákona Vladimír Filip.

V ohrožení byli i policisté, ale zpomalit nemohli. Nakonec po několikakilometrové honičce doplatil řidič na neznalost terénu a uvízl ve slepé ulici.

Spolujezdce zadrželi na místě, řidič ještě chvíli prchal po svých. Po zatčení orientační test ukázal, že je  zdrogovaný, jenže odběry krve odmítl. Díra v zákoně mu tak umožní trest výrazně mírnější.

Související obsah

Odmítnutí podrobit se odběrům a neuposlechnutí policejní výzvy je pouze přestupek, za který hrozí pokuta, popřípadě zákaz řízení. "Vnímáme jako zásadní problematiku na českých silnicích, u nejtragičtějších dopravních nehod najdeme významné procento těch, které byly spáchány pod vlivem návykových látek," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Opilí a zdrogovaní řidiči už letos způsobili skoro 4 000 nehod. Zřejmě tak bude i tentokrát splněný průměr posledních let, kdy jen opilci mají na svědomí ročně kolem čtyři a půl tisíce nehod. U drog je letos průměr dosažený už za prvních devět měsíců roku, stály za 267 nehodami.

Související obsah

"Pokud odmítnou odběry, pak dávat automaticky trest, jako by byli pozitivní. Stálo by za to tu změnu zákona provést," myslí si ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD). "Chtělo by to dávat maximální možné tresty," řekl poslanec Ivan Adamec (ODS).

Chybí k tomu jen drobnost – aby novelu zákona některý z nich předložil a poslanci ji schválili.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události