Domácí

Další údaje o svých autech najdete online. Ministerstvo rozšiřuje služby na internetu

Další údaje o svých autech najdete online. Ministerstvo rozšiřuje služby na internetu
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo dopravy zpřístupňuje veřejnosti data z Registru vozidel i údaje o technických prohlídkách. Údaje se dají vyhledat elektronicky z pohodlí domova.

Ministerstvo dopravy rozšiřuje dostupná data na webu kontrolatachometru.cz. Nejen řidiči tam nově můžou získat informace z technického protokolu STK, hlavně pak nalezené závady při technické. Uvidí tak další údaje o historii svého auta nebo ojetého vozu, kterých chtějí koupit. Stačí zadat VIN daného auta.

Dosud byl na webu zpřístupněn pouze stav ujetých kilometrů, který je zapisován při pravidelné prohlídce na stanicích technické kontroly.

Ministerstvo dopravy zároveň spustilo projekt Datová kostka, díky kterému si každý může na adrese www.dataovozidlech.cz vyhledat vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z Registru silničních vozidel.

Související obsah

​"Datová kostka poslouží hlavně lidem, kteří potřebují statistické přehledy o vozidlech. Využít ji mohou například studenti jako podklad pro své seminární či diplomové práce, motorističtí novináři či odborníci z automobilového průmyslu. Vyhledávat v ní samozřejmě mohou i zájemci o automobilismus z řad veřejnosti," popisuje ministerstvo.

Na výběr jsou dva moduly "výdej dat" a "statistické přehledy". V prvním najdou vybrané údaje z Registru silničních vozidel ve formátu CSV (Excel), který je vhodný pro další statistické zpracování dat. V tom druhém se na základě zvolených parametrů zobrazí údaje o počtu vozidel v přehledné tabulce.

Novinky navazují na předchozí digitalizační projekty ministerstva dopravy. Už dva měsíce si řidiči mohou vyhledat informace z Registru vozidel na Portálu občana, kde okamžitě získají informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla.

Související obsah

​"To tak může pomoci pro jednání s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chce občan ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil," upřesňuje ministerstvo dopravy.

Od června lze přes Portál občana pomocí datové schránky také elektronicky požádat o nový řidičský průkaz, kterému končí platnost. Skrze Portál občana je zjistitelný i stav bodového konta a majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události